Yükleniyor...

MasterCard ve VISA Kripto Paraları “Yüksek Riskli” Görüyor!

Ödeme devleri MasterCard ve VISA, kripto para ve Initial Coin Offer (ICO) yani İlk Para Teklifi'ni yakında yeni bir “yüksek riskli” kategorisinde finanse edecek.

Visa ve MasterCard Riskli

Ödeme devleri MasterCard ve VISA, kripto para ve Initial Coin Offer (ICO) yani İlk Para Teklifi’ni yakında yeni bir “yüksek riskli” kategorisinde finanse edecek.

MasterCard’ın kısa süre önce sınıflandırmasının bazı açıklanmıştı. MasterCard, kayıt defteri, ikili opsiyonların, CFD’lerin, forex’lerin, kripto para birimi opsiyonlarının ve ICO’ların 12 Ekim 2018’den itibaren yeni bir “Yüksek Riskli Menkul Değerler Ticareti” kategorisine gireceğini ve ek izlemeye tabi olacağını belirtiyor. Sınıflandırma, ters ibrazların artık işlemin gerçek tarihinden sonra 540 güne kadar icra edilebileceği anlamına geliyor.

Konuyu bilen anonim kaynaklar, MasterCard’ın yeni sınıflandırmasının 15 Ekim Pazartesi günü başlayacağı ve VISA’nın bu yılın Aralık ayında benzer bir sınıflandırma yapmayı planladığını ABD Maliye Bakanlığı’na bildirdiği belirtiliyor.

Kaynaklar, grup şirketleri işlerini lisanssız olarak işleten veya bunlara ihtiyaç duymayan tüm şirketleri hedefliyor. Bazı ilişkili işletmeler, müşterilerine daha önce kredi kartlarını kabul etmeyeceklerini zaten bildirmişlerdi. Buna göre, riskli olarak görülen işletmelerin müşterileri tamamen banka havalelerine veya alternatif ödeme seçeneklerine yönelmek zorundalar.

MasterCard’ın paylaşılan duyurusu, şirketin kamuoyuna açıkladığı genel kripto paralara karşı duruşuyla uyumlu. Temmuz 2018’de MasterCard CEO’su Ajaypal Banga, yüksek volatiliteleri ve bir değişim aracı olarak çalışamamaları nedeniyle, anonim, devlet tarafından çıkarılmayan veya basılmayan kripto para birimlerinin “önemsiz” olduğunu savunmuştu.

VISA, CryptoPay, Bitwala, TenX, Wirex ve diğerlerinden ürünler de dahil olmak üzere etkilenen kartlarla bu yılın Ocak ayında banka kartı sağlayıcısı WaveCrest ile bir ortaklık kurarak kripto banka kartlarını desteklemeyi durdurmuştu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner