Yükleniyor...

Mastercard’dan Yeni Kripto Para Platformu

Mastercard, merkez bankalarının dijital para birimlerinin (CBDC) test edilebileceği bir platform geliştirdiğini duyurdu.

mastercarddan yeni kripto para platformu

Mastercard, merkez bankalarının dijital para birimlerinin (CBDC) test edilebileceği bir platform geliştirdiğini duyurdu. Bu platform sayesinde dijital para birimlerinin kullanım alanları incelenebilecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Mastercard yaptığı duyuruyla platformun merkez bankaları, ticari bankalar, finans şirketleri ve tüketicilerin kullanımına açılacağını ifade etti. Mastercard’la anlaşma yapan tüm bankalar bu platformu kullanabilme imkanı elde edecek.

Yenilikçi sanal ve özel test platformu, merkez bankalarının CBDC ekosistemini simüle ederek kullanım senaryolarını değerlendirmesine ve CBDC’ler için dağıtım stratejilerini test etmesine olanak tanıyacak. Bir ülkede veya bölgede CBDC’lerin uygunluğunu değerlendirmek için Mastercard ile ortak olacak merkez bankaları, ticari bankalar ve teknoloji ve danışmanlık firmaları bu projeden yararlanabilecek.

Merkez Bankaları da Geleceğe Bakıyor

Küresel ekonomi dijital ödemeleri benimsemek için yarışırken, merkez bankaları da geleceğe bakıyor ve para birimi ihraç edip dağıtırken yeniliği nasıl destekleyeceklerini araştırıyor. Yapılan araştırmalara göre merkez bankalarının yüzde 80’i bir tür Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC’ler) üzerine çalışıyor ve merkez bankalarının yaklaşık yüzde 40’ı kavramsal araştırmadan konsept ve tasarım denemelerine doğru ilerledi.

Bugün Mastercard, merkez bankalarının CBDC kullanım durumlarını değerlendirmesi için tescilli bir sanal test ortamı duyurdu. Platform, CBDC’lerin ihraç edilmesi, dağıtılması ve bankalar, finansal hizmet sağlayıcıları ve tüketiciler arasında para değişiminin simülasyonunu sağlayacak. Merkez bankaları, ticari bankalar ve teknoloji ve danışmanlık firmaları, CBDC teknoloji tasarımlarını değerlendirmek, kullanım durumlarını doğrulamak ve bugün tüketiciler ve işletmeler için mevcut olan mevcut ödeme rayları ile birlikte çalışabilirliği değerlendirmek için Mastercard ile ortak olmaya davet ediliyor.

Herkes İçin Eşit Bir Alan

Mastercard, mümkün olan en fazla insanı dijital ekonomiye çağırmak için bankalardan işletmelere ve mobil ağ operatörlerine kadar herkes için eşit bir oyun alanı sağlamak istiyor. Mastercard, dijital para birimlerinin pratik ve güvenli bir şekilde geliştirilmesini sağlamak için uzmanlık sunmayı amaçlıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x