Yükleniyor...

Mauritius, Dijital Rupi için Harekete Geçiyor

Orta Afrika ülkelerinden Mauritius, bu yılın sonlarında perakende dijital rupisi için pilot proje başlatmayı planlıyor.

dijitalrupi

Orta Afrika ülkelerinden Mauritius, bu yılın sonlarında perakende dijital rupisi için pilot proje başlatmayı planlıyor.

Mauritius Bankası başkanı, merkez bankası teknoloji uzmanlarının bir toplantısında ada ülkesinin CBDC emellerinin gelişimi hakkında bilgi verdi.

Mauritius, Dijital Rupi için Pilot Proje Başlatmayı Planlıyor

Dijital ülke paraları, kripto para ve Blockchain sektörünün gelişmesinin ardından her kesimin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bununla birlikte birçok ülke dijital para için harekete geçti. Ek olarak bazı ülkelerde hala pilot projeler devam ediyor.

dijital rupi cbdc

Mauritius Bankası Başkanı Harvesh Kumar Seegolam, Mauritius’un Kasım ayında bir dijital rupinin pilot aşamasını başlatmayı planladığını duyurdu.

Seegolam, 2020’de göreve geldiğinde CBDC gelişimine öncelik verdiğini söyledi ve ekledi:

“Bir merkez bankacısı olarak, CBDC’lerin yalnızca parasal egemenliği korumada değil, aynı zamanda merkez bankalarına ve düzenleyici makamlara kara para aklamayı engelleme konusunda oynayacağı önemli rolü vurgulamama gerek yok.”

Seegolam’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) uzmanlarıyla istişareleri göreve geldiğinde başladı. Görüşmeler, bir fizibilite raporunun hazırlanmasıyla sonuçlandı. Seegolam’a göre Mauritius, CBDC projesiyle IMF teknik yardımından yararlanan ilk ülke oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner