Yükleniyor...

Max Keiser: “Asya’dan Kalkan Uçaklar Bitcoin’e (BTC) Fon Taşıyor”

Pazartesi sabahı erken saatlerde Bitcoin fiyatı tekrar 12.

Keiser cover

Pazartesi sabahı erken saatlerde Bitcoin fiyatı tekrar 12.000 doları geçti. Bitcoin boğası ve Keizer Report’un sunucusu Max Keizer, yükselişi Asya’dan gelen uçuşlara bağladı. Keizer, dijital varlığın, fiziki altın yerine yurtdışına sermaye taşımak için daha uygun olduğuna inanıyor.

Bitcoin (BTC) ile Hareket Etmek Daha Kolay

Max Keizer, 10 Ağustos’taki bir tweet’inde, Bitcoin’in temelde serveti sınırların ötesine taşımanın en iyi yolu olduğunu öne sürdü. Keiser, Asya’daki gerilimin kızışmasıyla birlikte varlığın arttığını kaydetti.  Altın veya nakit paranın aksine, Asya’daki insanların tüm servetini BTC ile yanında götürmesi çok kolay.

Altının taşınması zor olmasının yanı sıra, değerli alaşımlarıyla hareket etmeye çalışan Çinli vatandaşlar kendilerini başka sorunlar içinde buldular. Örneğin, 36 yaşındaki Çinli bir kadın, elindeki 28.500 dolarlık altın külçesiyle Kanada’dan ülkeye girerken ABD yetkilileri tarafından tutuklandı. Yetkililer, Kanada’ya öğrenci olarak girmesine izin verildiğini, ancak daha sonra Kaliforniya merkezli bir arkadaşını ziyaret etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne izinsiz girdiğini söylüyor.

Çin Baskısı Artıyor

Bitcoin ve altın, değer deposu olarak kabul edilen iki varlıktır. Bununla birlikte, her birinin benzersiz bir satış noktası vardır. Bitcoin meraklıları, herhangi bir kuruma bildirmeden önemli bir miktarını taşımak mümkün olduğu için en iyi kripto paranın daha üstün olduğuna inanıyor. Bunun da ötesinde, BTC hemen hemen “ele geçirilemez”.

Keizer, Asya’daki sözünü ettiği durumu açıkça belirtmese de, Hong Kong’daki altın sahiplerinin, Çin yönetiminin dayattığı yeni Draconian güvenlik yasalarının ardından varlıklarını yurt dışına kaçırmaya çalıştıkları belirtildi.

Hong Kong merkezli bir altın trader’ı olan Joshua Rotbart, Financial Times’a yaptığı açıklamada, yasa çıkarıldıktan sonra Hong Kong’un zenginlerinin şehri ” yargı kısıtlamalarından dolayı daha riskli” olarak algıladığını söyledi. Bu sebeple altın sahipleri artık varlıklarını İsviçre ve Singapur gibi diğer ülkelerde depolamayı tercih ediyor.

Bitcoin (BTC) Altının Tacını Almaya Hazır

Dürüst olmak gerekirse, Bitcoin şu anda piyasa değeri açısından altının gerisinde kalıyor. BTC’nin piyasa değeri 220 milyar doların biraz altında kalırken, altının kapitalizasyonu şaşırtıcı bir şekilde 9 trilyon dolardır.

Yine de, Bitcoin savunucuları, kripto para biriminin sonunda altından daha büyük bir piyasa değerine sahip olacağına inanıyor. Morgan Creek’ten Anthony Pompliano’ya göre, Bitcoin’in dijital doğası daha fazla piyasa ele geçirmesine yardımcı olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner