Yükleniyor...

Mayıs Ayı Bitcoin (BTC) İçin Neden Önemliydi? Uzman İsim Açıkladı

Dijital varlık koruma fonu Blockhead'in Yönetici Ortağı Matt David Kaye, bireyler ve devlet arasındaki modern çatışmalarda Bitcoin'in (BTC) rolüne dair açıklamalarda bulundu.

btc mayıs 1280x800

Dijital varlık koruma fonu Blockhead’in Yönetici Ortağı Matt David Kaye, bireyler ve devlet arasındaki modern çatışmalarda Bitcoin’in (BTC) rolüne dair açıklamalarda bulundu.

Tekeli Kırmak

Tarihsel bir perspektiften bakacak olursak, olağandışı bir şey olmamasına rağmen Kaye, bu Mayıs ayı boyunca milyonlarca insanın hem demokratik hem de otoriter devletlerde, ekonomik ve yönetimsel anlamda zorlandığını belirtti.

Kaye, paranın tekelinin yüzyıllardır devletlerde olduğunu ve bunun nesillerdir değişmediğini itiraf etti. Ancak uzman bu durumun ‘her zaman bu şekilde kalabileceğini ya da bazı şeylerin değişebileceğini’ vurguladı.

 

Bu hususta insanlara seçim fırstı tanımak, Kaye için lider kripto para birimi Bitcoin’i en ilginç kılan şeydir.

Zor Zamanların Para Birimi

2020’de, Bitcoin (BTC) sıklıkla güvenli liman olarak adlandırıldı. Örneğin Ocak ayında ABD İran’a bir drone saldırısıyla saldırdığında, ABD finansal çöküşün zeminindeyken Bitcoin fiyatı 29.000 dolara ulaştı.

Nisan ayında, Lübnan’da bir merkez bankası olan Banque Du Liban (BDL) vatandaşlarından ‘sağlam para’ havale almaya başladığında, ‘Block Swan’ yazarı Nassim Nicholas Taleb  Bitcoin’i (BTC) önerdi.

Son olarak, ABD Fed Rezervinin popüler olmayan önlemleri ABD Doları’nı aşırı enflasyon ile karşı karşıya getirdiğinde, yatırım topluluğundakiler Bitcoin’den (BTC) tek güvenilir varlık olarak bahsetti.

Yine örnek verecek olursak, gayrimenkul yatırımcısı ve best seller kitapların yazarı Robert Kiyosaki de, Bitcoin’in (BTC) ABD Doları’nın hakimiyetini engelleyebileceğinden emin.