Yükleniyor...

Meltem Demirors: Kripto Paralar Trilyon Dolarlık Tüketici Kredi Sektöründe Boy Göstermeye Başladı

Önde gelen kripto para yatırım yönetimi şirketi CoinShares'in baş stratejisti Meltem Demirors, geçtiğimiz günlerde Twitter'da tüketici kredi ticaretinin devasa bir sektör haline geldiği konusunda bilgilendirici bir tweet dizisi paylaştı.

Meltem Demirors

Önde gelen kripto para yatırım yönetimi şirketi CoinShares’in baş stratejisti Meltem Demirors, geçtiğimiz günlerde Twitter’da tüketici kredi ticaretinin devasa bir sektör haline geldiği konusunda bilgilendirici bir tweet dizisi paylaştı. Rice Üniversitesi’nden mezun olan ekonomist Demirors, ABD’deki tüketicilerin ipoteklerde, öğrenci kredilerinde, araba kredilerinde, kredi kartı ve diğerlerinde 4 trilyon dolarının bulunduğunu belirtti.

Demirors, kripto para tabanlı kredi vermenin global olarak eşler arası (P2P) Bitcoin borç verme platformu olan BTCjam gibi şirketlerle başladığını ve bir başka kripto para tabanlı borç verme platformu RipioApp ile devam ettiğini sözlerine ekledi.

Demirors’a göre geçtiğimiz yıl kripto para kredili ürünlerde bir patlama yaşandı, çünkü 2017’de BlockFi’nin de dahil olduğu firmalar kullanıcıların dijital varlıklardan satış yapmak zorunda kalmadan kredi çekebilmelerini sağladı. Demirors, BlockFi gibi şirketlerin Amerika’nın en köklü çevrimiçi kredi pazarı olan LendingClub’a benzer ürünler sunduğunu belirtti. Bununla birlikte BlockFi’nin borç verme hizmetleri fiat tabanlı varlıklar yerine teminat olarak Bitcoin (BTC) kabul ediyor.

Diğer kripto para ile kredi veren şirketlerden bahsetmeye devam eden Demirors, Dharma Protokolü’nün merkeziyetsiz kredi vermeyi kolaylaştırmak için tasarlandığını belirtti. Yani kullanıcılar Dharma Protokolü ile kredi için teminat olarak kripto paralarını gösterirken herhangi bir aracıyla muhattap olmuyorlar. Demirors’ün değindiği diğer P2P kredi verenlerin arasında yer alan şirketler ise Ethereum tabanlı MakerDAO ve Compound Finance.

“İnsanlar Teminat Gösterecek Yeterli Kripto Paraya Sahip Değil”

Tüm bu hizmetlerin oldukça havalı olduğunu kabul eden Demirors, “nakit paraya karşılık kim teminat göstermek için yeterli kripto para birimine sahip?” diye sordu. Demirors, kripto para alanında önemli yatırımlar yapan yatırımcıların diğer kripto paralarla ilgili satın alımlar yapmak için dijital varlık borç verme piyasalarını kullanma konusunda daha meyilli olduklarını savundu.

Son olarak Demirors bir kripto para arzının yüzde 5’i, yüzde 10’u veya daha fazlası teminat olarak gösterilerek kilitlendiğinde ne olacağını sordu. Şu anda, ETH’nin en az yüzde 2’si kilitlenmiş ve Augur’un REP kodunun yaklaşık yüzde 10’u da çeşitli sözleşmelerde kilitlenmiş durumda. Demirors’a göre, kullanıcılar kilitlenmiş teminatlara erişmeye çalıştıklarında hoş bir tablo oluşmayacak.

Kripto paralara ve Blockchain endüstrisine odaklı çalışmalar yapan 22 yıllık Wall Street emektarı Caitlin Long, Bitcoin kredisinin henüz güvenilmez olduğuna inanıyor. Long, kripto paraların başarılı olmak için finansallaşmaya ihtiyaçlarının olduğunu savunuyor. Finansallaşma ve kredi için piyasaların gelişmesi gerektiğini belirten Long, Bitcoin’in protokolü etkin bir kripto para kredisi olarak kullanılamayacak şekilde tasarlandığının altını çiziyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner