Yükleniyor...

Merkez Bankaları Uzun Zaman Sonra Altında Satıcı Hale Geldi!

2010 yılından bu zamana dünya genelinde merkez bankaları ilk defa altında satıcı hale geldi.

merkez bankasi altın satisi

2010 yılından bu zamana dünya genelinde merkez bankaları ilk defa altında satıcı hale geldi. Bu merkez bankaları arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) de yer alıyor.

Bilindiği üzere yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tüm dünyayı birçok yönden etkiledi. Hal böyle olunca altın üreticisi ülkeler de altın fiyatının yükselişinden yararlanmak ve salgınının ekonomik zararlarından kaçınmak amacıyla altında satışa geçmeye başladı. Dünya Altın Konseyi rakamlarına göre TCMB, 3. çeyrekte 22,3 ton altın satışıyla ilk sıralarda yer aldı.

Altında Satışlara Hız Verildi

Altında görülen ralliyle beraber merkez bankaları altın satışlarına hız verdi. Konsey’in raporuna göre 2010 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana merkez bankaları ilk defa altında satıcı hale ulaştı. Konseyin verilerine göre bu gelişme Özbekistan Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası satışları nedeniyle ortaya çıktı. Bununla beraber Rusya Merkez Bankası da uzun zaman sonra ilk defa altında satışa geçti.

Yayınlanan rapora göre Özbekistan Merkez Bankası 3. çeyrekte 34,9 ton altın sattı. Aynı dönemde TCMB ise 22,3 ton altın satışı yaptı. Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel de konuyla alakalı açıklama yapmıştı. Yücel TCMB’nin tek alıcıları haline geldiğini söylemişti.

Altın Fiyatlarında Ralli

Altın fiyatları koronavirüs ile beraber güvenli liman anlayışı nedeniyle rekor seviyeler gördü. Ağustos ayında altının onsu 2.750 dolara ulaşmıştı. Bu hafta ise gram altın %3,89 değer kazandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner