Yükleniyor...

Merkez Bankası Başkanı Uysal Görevden Alındı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, görevinden alındı.

tcmb

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, görevinden alındı. Boşalan Merkez Bankası Başkanlığı görevine Naci Ağbal getirildi.

TCMB Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Onun yerine ise Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre geçmişte Maliye Bakanlığı yapmış olan isim Naci Ağbal atandı. Uysal, 6 Temmuz 2019’da görevden alınan Murat Çetinkaya’nın yerine getirilmişti. Bu şekilde Murat Uysal, son 16 ay içerisinde görevden alınan 2. TCMB başkanı oldu.

Naci Ağbal’dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevini ise İbrahim Şenel devraldı. Bununla beraber yine Resmi Gazete’de yer alan kararla birlikte Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyeliğine atandı.

Uysal Dönemi

Bloomberg HT’de yer alan bilgilere göre Uysal’ın son zamanları şu şekilde geçti:

“Kovid-19 süresince gerçekleştirilen yapılan mali canlandırmalar ve teşviklerle ekonomide görülen dip geride kaldı. Fakat Türk Lirası değer kaybetmeye başladı. Eylül ayında politika faizi 2 tam puan artırıldı. Ekim ayında faiz artışının devamı gelmedi. 22 Ekim’de gerçekleştirilen PPK toplantısının ardından kurda yükseliş yaşandı ve dolar/TL 7,78’den 8,56’ya yükseldi. Dolar bu şekilde rekor kırmış oldu.”

Haberin ardından piyasalar, Ağbal’ın kurdaki değer kaybını önlemek için yapacaklarını takip edilecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x