Yükleniyor...

Merkez Bankası Destekli Dijital Para Birimleri Stabil Coin’lerin Yerini Alabilir Mi?

Kripto para piyasasındaki boğa koşusu ile birlikte stabil kripto para birimleri de devasa bir büyüme kaydetti

CBDC stabil kripto para

Kripto para piyasasındaki boğa koşusu ile birlikte stabil kripto para birimleri de devasa bir büyüme kaydetti. Öyle ki 2021 yılının ilk haftası itibariyle stabil kripto para birimlerinin toplam değeri 31 milyar doları aştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

23,6 milyar dolarlık piyasa değeriyle Tether (USDT) en popüler stabil kripto para birimi olarak öne çıkıyor. Tether’in stabil kripto para birimleri arasındaki pazar payı %75 seviyesinde. İkinci sırada ise USDC bulunuyor. USDC, 4,5 milyar dolarlık piyasa değeri ile stabil kripto para pazarının %14’lük kısmına hükmediyor.

Elbette kripto para piyasasındaki yükselişle birlikte stabil kripto para birimlerine duyulan ihtiyaç da giderek artıyor. Stabil kripto para birimlerinin piyasa değerinin birçok popüler kripto para birimini geride bırakması bunun en net göstergesi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda XRP, 3. sıradaki koltuğunu çeşitli nedenlerden dolayı en popüler stabil kripto para Tether’e bırakmıştı. Öte yandan kripto para piyasasında kaydedilen etkileyici büyüme sonrasında hükümetler cephesinde de önemli adımlar atılmaya başlandı.

Küresel çapta, kripto paralara yönelik düzenleme çalışmalarında sona yaklaşılırken geçtiğimiz günlerde ABD Para Birimi Kontrol Bürosu Ofisi (OCC) son derece heyecan verici bir karara imza atarak ulusal bankalara stabil kripto para kullanma izni verdiğini açıklamıştı.

Tüm bu gelişmeler akıllara şu soruyu getiriyor: gelecekte, CBDC olarak adlandırdığımız merkez bankası destekli dijital para birimleri, stabil coin’lerin yerini alabilir mi? Unchained podcast’inin son bölümünde ConsenSys’un CBDC danışmanı Matthieu Saint Olive, CBDC’lerin piyasaya sürülmesiyle birlikte stabil coin’lerin değer saklama aracı olarak tercih edilemeyeceğini belirtti.

Matthieu Saint Olive açıklamasının devamında bazı stabil coin’lerin niş kullanım alanları nedeniyle CBDC’lerle birlikte var olmaya devam edeceğini ifade etti.

Henüz CBDC’ler hayatımıza tam anlamıyla girmedi ancak birçok hükümetin bu yönde çalışmalar yürütttüğü biliniyor. Başta Çin, Japonya, İsviçre, Fransa, İsveç ve Türkiye olmak üzere birçok ülkede merkez bankası destekli dijital para (CBDC) için çalışmalar yürütülüyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x