Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Ekonomi Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahminini Yükseltti

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahminini Yükseltti

ABONE OL:google-news
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, “2020 yılı Ekim ayı Beklenti Anketi”ni yayımladı. Finansal sektör ve reel sektör temsilcileri ve sektör profesyonellerinden oluştuğu belirtilen 62 katılımcılı anketin sonuçları paylaşıldı. Bu sonuçlara göre, yıl sonu enflasyon beklentisi %11,76’ya yükseltilirken; yıl sonu dolar beklentisi ise 7,90’a yükseltildi. Böylece Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini %11,46’dan %11,76’ya, yine yıl sonu dolar tahminini ise 7,60’dan 7,90’a yükseltmiş oldu. 

Merkez Bankası Beklenti Anketi Sonucu: Büyüme Beklentisi 

Bir önceki ankette yüzde – 1,5 olarak belirtilen 2020 yılı büyüme beklentisi; bu anket döneminde ise yüzde -0,8 olarak belirtildi. Yine 2021 yılı için belirlenen  büyüme beklentisi ise yüzde 4,2’den yüzde 4,1’e çekilerek düzenlemeye gidildi. 

Merkez Bankası Beklenti Anketi Sonucu: Enflasyon Beklentisi

Yine anketten çıkan bir başka sonuca göre cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket dönemindeki yüzde 11,46 oranından; bu anket döneminde yüzde 11,76’ya yükseldi.

12 ay sonrası tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi ise yüzde 10,15’ten yüzde 10,53’e yükselirken; 24 ay sonrası için TÜFE beklentisi ise yüzde 8,86’dan yüzde 9,05’e yükselerek Beklenti deki artışa işaret etti.

Merkez Bankası Beklenti Anketi Sonucu: Dolar Beklentisi 

Bilindiği üzere cari yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 7,60 TL idi. Bu anket döneminde ise cari yıl sonu dolar beklentisi 7,90 TL olarak belirlendi. 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi ise kaydadeğer bir artışla 7,94’ten 8,31’e yükseltildi. Dalgalanan dolar/TL paritesi ile beraber, beklentilerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merakla bekleniyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Türkan Babacan
Türkan Babacanhttps://www.coinkolik.com
Uzun yıllardır İngilizce dilinde çevirmenlik, tercümanlık, bakanlıklarda proje danışmanlıkları yapan Türkan, aynı zamanda iyi düzeyde İspanyolca da bilmektedir. Hukuk fakültesi mezunu olan Türkan; çok yönlü olmayı sevmekte, bir süredir de kripto para birimleri alanında uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Bu disiplinleri birleştirerek bilişim hukuku üzerine bir yüksek lisans eğitimi hedeflemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
26,480TakipçilerTakip Et
1,020AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar