Yükleniyor...

Merkez Bankasından Beklenen Dolar Açıklaması

Türk Lirası karşısında yükselen dolar, bugün yatırımcılar tarafından şaşkınlıkla izlendi.

dolar 1

Türk Lirası karşısında yükselen dolar, bugün yatırımcılar tarafından şaşkınlıkla izlendi. Haberin yazımı itibariyle 7,27 Türk Lirası olan dolara gün içinde birçok kesimden tepki geldi.

Dolar, Haziran ayından beri Euro’nun karşısında değer kaybederken; Türk Lirasının karşısında ise değer kazandı ve 7 dolar seviyesini aştı. Euro da yine Türk Lirası bazında 8,61 TL’yi görerek doları takip etti. Uzun süredir 6,85 Türk Lirasında konsolide olan dolar, atağa geçince TCMB’den de bir açıklama geldi.

Merkez Bankasından Açıklama Geldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise Ağustos başı itibariyla hedefli ilave likidite imkanlarını kademeli olara azaltacaklarını söyleyerek; piyasadaki oynaklığı azaltmak için eldeki bütün araçların kullanılacağını belirtti. TCMB’nin tam açıklaması aşağıdaki gibidir:

“Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar küresel salgın hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olmuştur. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. Bu bağlamda Ağustos başı itibarıyla iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır.

Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x