Yükleniyor...

Merkez Bankası’ndan Kripto Para Kararına İlişkin Açıklama Geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası (TCMB), bu gece Resmi Gazete'de yayınlanan kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik yönetmelikle alakalı açıklama yaptı.

tcmb

Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası (TCMB), bu gece Resmi Gazete’de yayınlanan kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik yönetmelikle alakalı açıklama yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

TCMB tarafından yapılan açıklamada bu kararın neden alındığı vurgulandı. TCMB, kripto para birimleri için herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizması olmamasının önemli riskler barındırdığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Kripto varlıklar merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.”

TCMB, yukarıda bahsi geçen risklere atıfta bulunarak, kripto para birimlerinin mağduriyetler yaratabileceğini açıkladı. Merkez Bankası’nın açıklamasının geri kalanında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda yer alan yetkiler çerçevesinde ‘Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’ yürürlüğe konulmuştur.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x