Yükleniyor...

Merkezi Olmayan Borsa Uniswap’da Dolandırıcılık Gittikçe Artıyor

Uniswap, genel itibari ile ETH ve ERC20 tokenleri arasındaki alışverişi kolaylaştırmak için tasarlanmış, merkeziyetsiz ve Ethereum tabanlı bir protokol olarak karşımıza çıkıyor.

kripto scam

Uniswap, genel itibari ile ETH ve ERC20 tokenleri arasındaki alışverişi kolaylaştırmak için tasarlanmış, merkeziyetsiz ve Ethereum tabanlı bir protokol olarak karşımıza çıkıyor.

Merkezi olmayan değişimde, bir kullanıcı adresini Uniswap’ın takas menüsüne ekleyerek, herhangi bir kripto para varlığı kolaylıkla platform içerisine aktarabiliyor. Bu işlemin bu kadar basitleştirilmiş olması, meşru olan DeFi projelerinin kolaylıkla taklit edilebilmesinin önünü açıyor. Platformun, sahte listelemeleri engelleyen bir mekanizması da olmadığından, birçok kullanıcı maalesef bu tuzağa düşüyor.

Otomatik likidite protokolü Uniswap, DeFi projeleri Ethereum üzerine kuruldukça bu orantıda artış gösterdi. Her platformda olduğu gibi burada da popülerliğin artması, haksız kazanç elde etmek isteyenlerin iştahını kabartıyor ve bu tarz kişilerin sayısı da artış gösteriyor.

DeFi Prime tarafından sağlanan verilere göre, Uniswap’ta meşru projeleri taklit eden ve kullanıcıların varlıklarını, değersiz bir kripto para ile değiştirmeleri için kandırmaya çalışan bu kişilerin önüne geçilmesi için farklı tartışmalar yaşanıyor.

Bir portföy yöneticisi ve likidite sağlayıcısı Balancer, bu aldatmacayı ilk fark edenlerden birisi oldu ve Uniswap’taki kullanıcıları, The Balancer (BAL) hakkında uyardı ve bu varlığın şirketleri ile bir alakası olmadığını söyledi.

Uniswap’ta dolandırıcılık amacı ile oluşturulan kripto paralarda yaşanan artış, platformun listeleme protokolünün zayıf olmasının doğrudan bir sonucu. Uniswap’da değişimi olan tüm varlıklar, platformun ön ucunda desteklenir. Bu durum, kullanıcıların kripto para adresini arama kutusuna yapıştırabileceği ve açılır listeyi otomatik olarak kripto para ile doldurulabileceği anlamına gelir. Bir kripto paranın açılır menüde resmi olarak listelenmesi için Github’a dahil olma talebi gereklidir.

Bu sorun, birçok kişinin dikkatini ve çekti ve çoğunluğun görüşü, listeleme şartlarının değiştirilmesi yönünde. Ancak bir diğer kesim ise, merkezi olmayan ve sansürsüz bir sistemin doğal bir sonucu olduğunu ve bu tür protokoller ile etkileşime girmeden önce gerekli özenin gösterilmesi taraftarı.

Merkezi borsalardaki listeleme süreci çok daha fazla uğraş ve uzun araştırmalar gerektiriyor. Bu sebepten dolayı birçok kullanıcı tarafından da tercih edilen merkezi borsalar, kullanıcılara çok daha fazla güven veriyor.