Yükleniyor...

Merkeziyetsizlik Tartışması: Kripto Para Topluluğunun ‘En’leri Kapıştı!

Gün geçmiyor ki kripto para dünyasında bir polemik daha çıkmasın.

Merkeziyetsizlik Tartismasi Kripto Para Toplulugunun Enleri Kapisti 1

Gün geçmiyor ki kripto para dünyasında bir polemik daha çıkmasın. Volatilitenin yüksek olduğu ekosistem, tartışmalarının da canlılığı ile dikkat çekiyor. Bu seferki tartışmayı ise ünlü Bitcoin savunucusu ve Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano başlattı denilebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Podcast sunuculuğu da yapan Anthony Pompliano attığı tweet’lerden birinde ETH node’larının çoğunun Amazon Web Hizmetleri (AWS) üzerinde çalıştığını belirterek, bu sebeple dünyanın en zengin milyarderi Jeff Bezos’un ETH tabanlı DeFi dApp’lerin çoğunu her an kapatabileceğini söyledi.

Pompliano bir tartışmanın daha fitilini ateşleyerek; topluluğa Ethereum tabanlı kaç DeFi projesinin aslında gerçekten merkezi olup olmadığını sorusunu yöneltti. Erik Voorhees ve Adam Back gibi önemli figürler Pompliano’ya yanıt verdi.

“Birçok DeFi Uygulaması Merkeziyetsiz Değil”

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı, Bitcoin’in yılmaz savunucusu ve popüler podcast sunucusu Anthony Pompliano; ETH tabanlı DeFi uygulamarının birçoğunun aslında merkezi olduğunu söyleyerek farklı bir bakış açısı kazandırdı. Pompliano bunun sebebinin ise, ETH node’larının çoğunun Amazon’un AWS’inde barındırılması olduğunu belirtti. Pompliano, Ethereum’un merkezi olduğunu ve böylece ağ tabanında çalışan DeFi projelerinin de merkezi olduğu konusundaki görüşlerini yineledi.

Mythos Capital’in kurucusu Ryan Sean Adams’ın da dahil olmasıyla konu birden Uniswap’e çevrildi ve Uniswap’in geliştiricisi Hayden Adams da konuya dahil oldu. Pompliano, hükümetin Adams’ı tehdit etmesi halinde platformu kapatıp kapatamayacağını sordu. Adams’ın cevapları ise hayli sansasyonel oldu.

“Uniswap Ethereum’da değişmez bir akıllı kontrat. Onu kapatma yetkim yok. Ön yüzlerden bahsediyorsanız yaklaşık 50 bağımsız ön yüz var. Bol miktarda hacim zincir üzerinde ve herhangi bir ön yüzden geçmez. Yine de “herkes lütfen trade yapmayı durdurabilir mi?” diye tweet atmayı da deneyebilirim.

Ayrıca gerçekten merkeziyetsiz projelerin merkezileştirildiğini iddia eden Bitcoinciler, sadece Ethereum’da çalıştırdıkları için, desteklediklerini iddia ettikleri ideallere oldukça zarar veriyorlar.”

Ünlü Bitcoin analisti Tone Vays de konuya dahil oldu ve Hayden Adams’ı ve onun projesini tanımadığını söyledi. 7 yıllık kariyerine dayanarak, projesinin üzerinde “0” merkeziyetsizlik olduğunu belirten Vays’e, Adams’ın yanıtı acımasız oldu.

“Şaka mısın?”

https://twitter.com/haydenzadams/status/1314036065704050688

 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x