Yükleniyor...

Metaverse, Üçüncü Çeyrekte Sınıfta Kaldı

Kripto para piyasasındaki düşüş trendinden de etkilenen Metaverse, üçüncü çeyrek raporlarında sınıfta kaldı.

Metaverse Ucuncu Ceyrekte Sinifta Kaldi

Kripto para piyasasındaki düşüş trendinden de etkilenen Metaverse, üçüncü çeyrek raporlarında sınıfta kaldı.

Kripto yatırımcılarının heyecan duyduğu ve yoğun ilgi gösterdiği Metaverse, beklentilerden ve talepten uzaklaşıyor. Özellikle Meta’nın (Facebook), metaverse alanına girmesi ve güçlü yatırımlar yapması yoğun ilgi gördü. Gelişen ve evrilen teknolojinin, metaverse ile farklı bir boyuta geçeceğini düşünen yatırımcılar da projelere yoğunlaştı. Ancak yaşanan son ayı piyasası, NFT ve metaverse pazarlarını sarsmayı başardı.

Metaverse Raporları İç Açıcı Değil

Tüm dünyanın yoğun ilgi gösterdiği metaverse, üçüncü çeyrekte yaklaşık yüzde 91’lik bir hacim düşüşü yaşadı. Bu düşüşle, 90 milyon dolarlık bir hacim yaşandı.

Kripto dünyasına damga vuran metaverse, kurumsal şirketlerden de yoğun ilgi görüyor. Özellikle şirketler, arazi satışlarına katılarak kendi markalarını yeni teknolojiye entegre ediyor. Ancak rapora göre, üçüncü çeyrekte arazi satışlarında da ciddi bir düşüş yaşandı. Üçüncü çeyrek arazi satış raporu, önceki çeyreğe göre yaklaşık yüzde 37 oranında azaldı.

Metaverse Raporlari Ic Acici Degil 1

Bu sektörün liderleri olarak gösterilen, ilk 10 metaverse projesinde de durum iç açıcı görünmüyor. İlk 10 projenin ticaret hacmi, geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 80‘lik bir düşüş yaşadı. Decentraland ve Sandbox projeleri, yeni yatırımcı bulma konusunda zorluk çekmeye başladı. Ayrıca, piyasaya çıkış amacı metaverse olan kripto paralar, bu çeyrekte ortalama yüzde 60‘lık bir değer kaybı yaşadı.

Genel Görünüme Rağmen Metaverse Kullanıcı Sayısı Artıyor

Genel veriler ne kadar olumsuz sinyaller verse de metaverse alanına yönelen kullanıcı sayısındaki artış öne çıkıyor. Kripto ayı piyasasına rağmen, üçüncü çeyrekte satış oranları yalnızca yüzde 11‘lik bir düşüş yaşadı. DappRadar’a göre, bu durum aslında talebin devam ettiğini öne çıkarıyor. Bunu bir yükseliş sinyali olarak gören analiz şirketi, farklı kategorilerdeki düşüşlerin sektörü bitiremeyeceğini savundu.

DappRadar’a göre, ayı piyasasının etkilediği ticaret oranları talebi etkilemedi. Kullanıcılar halen daha metaverse alanına yoğun ilgi gösteriyor. Yeni çıkan projelerin ön satıştan itibaren yoğun ilgi göstermesi buna örnek olarak veriliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x