Yükleniyor...

Mevcut Bitcoin (BTC) Piyasa Döngüsü, Yükseliş İçin Zemin Hazırlıyor

Güçlü bir yükseliş trendinin ardından Bitcoin (BTC), kripto para piyasası istikrar kazanmaya başladıkça konsolide olmaya başladı.

Mevcut Bitcoin BTC Piyasa Dongusu Yukselis Icin Zemin Hazirliyor

Güçlü bir yükseliş trendinin ardından Bitcoin (BTC), kripto para piyasası istikrar kazanmaya başladıkça konsolide olmaya başladı. Analistler, Bitcoin piyasasının, baskın kripto para biriminin orta vadeli büyümesine fayda sağlayacak sağlıklı bir döngü gördüğünü söylüyor.

Neden Stabil Bir Piyasa Uzun Vadede Bitcoin’e (BTC) Fayda Sağlar?

Tarihsel olarak, bir Bitcoin boğa döngüsü sırasında, kripto para birimi, dik yükselişler ve konsolidasyon aşamaları görme eğilimindedir.

Bekleme dönemleri olmaksızın sürekli bir yükseliş, Bitcoin’i aşırı dalgalanmalara karşı savunmasız bırakabilir. Monoton bir yükseliş sırasında keskin bir Bitcoin düzeltmesi riskinin artmasının temel bir nedeni vadeli işlemler piyasasıdır.

Çoğu büyük kripto para birimine benzer şekilde, Bitcoin’in günlük hacminin büyük bir kısmı vadeli işlem borsalarından gelir. Vadeli işlem platformu 100 kata kadar kaldıraç oranına izin verdiğinden, Bitcoin sürekli olarak önemli miktarda aşırı kaldıraç pozisyonuna maruz kalır.

Volatilitede bir artış meydana geldiğinde, aşırı kaldıraçlı vadeli işlemler piyasası kısa sürede yoğun bir şekilde dalgalanır. Bu durum, Bitcoin’in geçmişte görüldüğü gibi aşırı bir ralli veya düzeltme görmesine neden olur.

Bu nedenle, Bitcoin büyük bir yükselişten sonra istikrar kazanması, piyasanın kendini sakinleştirmesine izin vererek Bitcoin’in yükseliş trendinin temelini güçlendirir.

Kripto para birimi analisti olan Nike Cote şunları söyledi:

“Bu, şu anda Bitcoin için olabilecek en sağlıklı (ve yükseliş) şey. 10.000 – 10.500 dolar arasında bir temel oluşturulması, Haziran 2019’da görülen en yüksek seviyeleri haber veriyor. Karşılıksız basılan USD’leri de unutmayın. Önümüzdeki çeyrekte yükselişin ortaya çıkmasını bekleyin.”

Volatilitenin azaldığı ve spot hacmin yükseldiği bir birikim aşamasına giren Bitcoin, aynı zamanda fonlama oranlarının nötrleşmesine neden olur.

Vadeli İşlemler Fonlama Oranı Bir Diğer Önemli Değişken

Bitcoin vadeli işlemler piyasası, piyasayı dengelemek için “finansman” adı verilen bir mekanizma kullanır. Mekanizma, sözleşme sahiplerini, long-short satıcılarının pozisyonlarının bir kısmını teşvik etmeye zorlar.

Bitcoin, neredeyse hiç geri çekilmeden uzun bir yükseliş eğilimi görürse, fonlama oranı tipik olarak yükselir. Bu olduğunda, küçük bir düşüş tüm piyasanın güçlü bir şekilde tepki vermesine neden olabilir.

Geçtiğimiz beş gün içinde BTC, kademeli olarak azalan ve düşük bir volatilite sergileyen bir konsolidasyon aşamasının işaretlerini gösterdi. Blockchain analisti olan Nik Yaremchuk, BTC vadeli işlemlerinin şimdi BTC’nin son yükseliş trendinden önceki konumuna geri döndüğünü söyledi.

İstikrarlı bir piyasa ve nötrleştirici fonlama oranlarının birleşimi, analistlerin BTC’nin orta vadeli performansı hakkında daha olumlu olmasına yol açıyor.

Bitcoin Blockchain ağının hash oranı da dahil olmak üzere çeşitli temel faktörler, BTC’nin güçlenen ivmesini tamamlamaktadır. İyimser temel ve teknik faktörlerin birleşmesi, kripto para piyasası etrafındaki duyarlılığı güçlendiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner