Yükleniyor...

Microsoft, Bing Döviz Hesaplama Eklentisine Bitcoin’i Ekledi

Microsoft, Bing Arama Motoru'na getirdiği yeni özellik ile, tarayıcı üzerinden Bitcoin fiyatını, diğer para birimlerine dönüştürme imkanı sunuyor.

Microsoft, Bing Arama Motoru’na getirdiği yeni özellik ile, tarayıcı üzerinden Bitcoin fiyatını, diğer para birimlerine dönüştürme imkanı sunuyor.

Microsoft getirdiği bu yenilik ile, Bing Arama Motoru’nu kullanan kullanıcılara anlık olarak –CoinBase fiyatına bağlı olarak- Bitcoin fiyatını Dolar, Euro gibi para birimlerine dönüştürme imkanı sağlıyor. Bu haberi önemli kılan en önemli özellik, Microsoft gibi büyük bir teknoloji devinin, kişilere ekonomik bağımsızlık sunan dijital para birimlerine olan desteğini göstermesidir.

bitcoin bing exchange
Resim, Bing.com sitesinden alınmıştır.

Microsoft, bu fiyat dönüştürme özelliğinin şu an için Avustralya, Kanada, Hindistan, Birleşik Krallık ve ABD’de kullanılabilir olduğunu, gelecek haftalarda ise bir çok ülkeye daha yayılacağını söylüyor. Bill Gates, Bitcoin ile ilgili duruşunun ne yönde olduğunu soran bir kişiye yanıtında Microsoft’un ilgisi konusunda bir şey söylemezken, Gates Vakfı’nın (the Gates Foundation) dijital para servislerinin gelişmeye devam edeceğine ve 5 sene içerisinde dünyanın gelişmesinde katkı sağlayacağına olan inancından bahsetti.

Gates, “Dijital para birimlerinin düşük işlem ücretleri sayesinde, fakir ülkelerin finansal işlemleri için oldukça kullanışlı bir platform oluşuyor. Dijital para birimlerinin, 5 sene içerisinde Hindistan ve Afrika gibi fakir ülkelerde kullanımı artacak ve bu ülkelere oldukça yardımı dokunacak.”

Gates’in bu açıklaması, daha önce BitAngels kurucu ortağı Sam Bey’le yaptığımız röportajda, kendisinin “Bitcoin’in fakir ülkelerdeki kullanımının ne kadar önem arzettiğine” dair söylediklerini aklımıza getiriyor. Röportajımızda Sam Bey, “Latin Amerika’daki nüfusun devlete bağlı itibari paralara olan güvenin, yaşanan değer kayıpları dolayısıyla azaldığını ve Bitcoin’in onlar için güvenilir bir liman olduğundan” bahsetmişti. Hatta bunun için BitPagos adlı bir girişime de BitAngels yatırımcıları, yatırım yapmıştı.

Bing’in Bitcoin’i para birimi olarak döviz hesaplama eklentilerine tâbi tutması sonrası, teknoloji dünyasını merakla takip eden gözler Google’a çevrildi. İleriki günlerde, Google’ın Bitcoin hakkındaki düşünceleri ve Bitcoin’i kendi döviz hesaplama eklentisine ekleyip eklemeyeceği konusundaki haberleri takip edeceğiz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x