Yükleniyor...

Microsoft Büyük Ürünlerini Blockchain Teknolojisine Bağlıyor

Bundan tam üç yıl önce Microsoft Azure, blok zincirini (Blockchain) bulutta kullanan ilk platform oldu.

Microsoft Blockchain

Bundan tam üç yıl önce Microsoft Azure, blok zincirini (Blockchain) bulutta kullanan ilk platform oldu. Şimdi Microsoft, hemen hemen bütün ürünlerini ve servislerini Microsoft Azure aracılığıyla blok zinciri teknolojisine bağlamaya hazırlanıyor.

Microsoft Azure genel müdürü Matt Kerner, yazılım devinin, Blockchain teknolojisiyle yaygın olarak kullanılan altyapı ve platformlar arasında Office 365 Outlook, SharePoint Online, Salesforce, Dynamics 365 CRM Online, SAP ve hatta Twitter arasında köprü oluşturduğunu açıkladı. Buradaki fikir, Microsoft müşterilerinin verilerini bu platformlardan buluta ve oradan da bir blok zincirine taşınmasına izin vermek.

Microsoft Neden Böyle Bir Adım Attı?

Microsoft’a göre, blok zinciri verimliliğine ek olarak Azure gibi bir bulut ortamında dağıtık defter teknolojisinin (DLT) daha az tartışılan faydalarından biri standartlaştırılmış bir formatta birden fazla şirketten veri toplamasını sağlamak. Böylece standartlaştırılmış bir formatta birden fazla şirketin verileri ölçeklendirilebilir. Bu nedenle şirket, Microsoft Flow ve Logic Apps gibi araçları Blockchain uygulamalarının oluşturulmasını kolaylaştırmak için Mayıs ayında başlattığı bir hizmet olan Azure Blockchain Workbench’e entegre ediyor.

Kerner’in açıkladığı gibi, hepsi Büyük Veri’nin (Big Data) evriminin bir parçası. Blockchain’den önce, şirket içindeki veri silolarını ayırmak ve heterojen veri kümeleri üzerinde işbirliği yapmak için makine öğrenimi (ML) ve yapay zeka (AI) etkin hale getirildi.

Kerner’e göre, Blockchain, sonraki adımı güçlendiriyor ve karşı taraf arasında paylaşılan tek bir gerçek veri kümesini etkin kılıyor. Bu, işlemlerin gerçekleştiği yolu geliştiriyor. Ona göre, aynı şey veri analizi ile doğru olacak.

Birçok kişiye göre, veriler artık gezegendeki en değerli doğal kaynaklardan biri. Günümüzde birçok firmanın tek bir amacı var, o da en iyi veri analizini yapabilmek. AI algoritmalarını çalıştırmak için verileri yapılandırmalı ve biçimlendirmek için bir araya getirmeli. Microsoft’un veri analizini en iyi şekilde yapabilmek için makine öğrenimi (ML) ve yapay zekanın (AI) yanı sıra Blockchain’e yönelmiş olması Blockchain teknolojisinin ne denli önemli ve büyük bir şey olduğunu kanıtlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner