Yükleniyor...

Mike Novogratz: “Bitcoin Ödemeler İçin İdeal Değil”

Milyarder bir yatırımcı ve eski bir hedge fonu yöneticisi olan Mike Novogratz, dünyanın en değerli dijital para biriminin ödemeler için ideal bir yöntem olmadığını belirtti.

novogratzz

Milyarder bir yatırımcı ve eski bir hedge fonu yöneticisi olan Mike Novogratz, dünyanın en değerli dijital para biriminin ödemeler için ideal bir yöntem olmadığını belirtti.

Mike Novogratz, ağ binlerce işlemi destekleyemediği için Bitcoin’in (BTC) bir ödeme şekli olarak kullanılmayacağını söyledi. Exchanges at Goldman Sachs podcast’inin bir bölümünde, Galaxy Digital Holdings CEO’su, Bitcoin’in kullanım durumunu yeni bir ödeme şekli değil, bir değer deposu ve varlık sınıfı olarak görüyor:

“Bitcoin ödeme yöntemi olmayacak. Sistem gerçekten ödemeler için kurulmamış. Binlerce işlem için yeterince hızlı değil.”

Bitcoin’in oynaklığı mağaza ve firmaları korkuttuğu için Bitcoin’in gelecekte ürün ve hizmetler için ödeme aracı olarak kullanılacağı fikri yavaş yavaş yok oluyor. Bunun yerine Bitcoin’in bir yatırım aracı olarak kullanılması fikri ağır basmaya başladı.

Aslında Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, 2008’de yayınlanan bir belgede, Bitcoin’i eşler arası transferi sağlayan dijital para birimi olarak tanımladı. Ancak Novogratz gibi kripto yatırımcıları, gelecekte diğer dijital para birimlerinin ödeme rolünü üstleneceğine ve Bitcoin’in dijital altına daha çok benzeyeceğine inanıyor.

Bitcoin’i Bir Değer Deposu Olarak Görüyor

Novogratz gelecekte, Bitcoin’in nihai hedge fonu olarak hizmet edeceğine inanıyor. Altınla karşılaştırılabilir bir değer deposu olarak çalışacağına ve geçen yıl koronavirüs salgını sırasında olduğu gibi ekonomik çalkantı durumunda birçok insanın portföylerini sağlam ve servetlerini istikrarlı ve güvende tutmak için ona yöneleceğine inanıyor:

“Değer depolarını benzersiz kılan şey, sosyal yapılar olmalarıdır. Değeri var çünkü biz var diyoruz. 12 yılda bir topluluk tarafından yaratılan daha başarılı bir marka olmamıştı. Toplum bu bebeği büyüttü ve şimdi değeri 1 trilyon dolar civarında.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner