Yükleniyor...

Mike Novogratz: “DeFi Projeleri İle Tesla Hisseleri Paralellik Gösteriyor”

Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz, kripto paralar ve elektrikli otomobil şirketi Tesla arasında geçmişte olduğu gibi tekrardan bir bağlantı kurdu.

mike novagratz def tesla karsilastirmasi

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, kripto paralar ve elektrikli otomobil şirketi Tesla arasında geçmişte olduğu gibi tekrardan bir bağlantı kurdu.

BNN Bloomberg ile yaptığı röportajda açıklamalarda bulunan Novogratz, merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki spekülatif çılgınlık ile dünyanın şu anda en değerli otomobil üreticisi konumunda bulunan Tesla’nın rallisi arasında paralellik olduğunu belirtti.

“DeFi’De gördüğümüz ilginçlikler, Tesla’da gördüklerimiz ile paralellik gösteriyor. Her ikisi de sadece spekülatif bir çılgınlıktan ibaret. Gerçekten harika şeyler yapan yeni projeler var ancak, o kadar hızlı bir likidite dalgası oluşuyorki yeterince denetlenmemiş bir sürü proje yatırım alıyor”

Novogratz, kripto para piyasasının mantıksızlığı göstermek için, hiçbir şekilde denetlemeden geçmemiş ve DeFi piyasasında boy gösteren, SushiSwap’ı örnek gösterdi. Sadece üç gün içerisinde kilitli değeri 1 milyar doları aşan projenin, taklitçisi SUSHI’de 1 Eylül tarihinde %114’ten fazla yükseliş gösterdi.

Son zamanlarda, TSLA hisselerinin de bölünmesi ile birlikte %70 değer kazancı elde ettiğini ve bazı başarısız yatırımcıların hisseleri çok yüksekten aldıklarını fark edemediklerine değinen Novogratz, Tesla’nın kısa süre önce duyurduğu 5 milyar dolarlık sermaye enjeksiyonu bile dikkatlerini çekemedi dedi.

“Şu anda içinde bulunduğumuz durum tam bir çılgınlık ve mantıksız bir sevinç. DeFi’de yaşanan çılgınlık, 2017’deki ICO balonu ile benzerlik gösteriyor.”

Mike Novogratz’ın da bahsettiği gibi son günlerde DeFi projelerine artan ilgi ile birlikte sektörde inanılmaz derece para akışı sağlanıyor. Ancak birçok DeFi projesi, yatırımcısını hayal kırıklığına uğratıyor. Yaşanan bu kadar talihsiz durumlar varken, insanların çılgın bir şekilde anlamsız ve hiçbir denetimden geçmeyen projelere milyonlarca dolar yatırım yapması, piyasalar açısından da oldukça şaşırtıcı karşılanıyor. Bu çılgınlığın daha ne kadar süreceği belli değil ancak, son zamanlardaki tabloya baktığımızda bir süre daha devam edeceği aşikar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner