Yükleniyor...

Milyarder Yatırımcı Dolara Karşı Uyardı, Peki Neden BTC Almıyor?

Dünyanın en büyük hedge fon firmasının kurucusu, ABD dolarının geleceği konusunda alarm veriyor.

ray dalio btc

Dünyanın en büyük hedge fon firmasının kurucusu, ABD dolarının geleceği konusunda alarm veriyor.

Bridgewater Associates’in kurucusu ve yatırım sorumlusu Ray Dalio, tıpkı geçmiş imparatorluklar gibi ABD’nin de çöküş belirtileri gösterdiğini ve para birimine yönelik büyük tehditlerle karşı karşıya olduğunu söylüyor. MarketWatch ile yaptığı röportajda Dalio, Amerika’yı ve ABD dolarını tehdit eden üç ana konuyu özetliyor: Para ve kredi döngüsü sorunu, servet ve değerler açığı sorunu ve Çin’in yükselen gücü.

Ray Dalio, ABD’nin rezerv para statüsünü kaybetmemek için büyük ölçüde yeniden yapılandırılması gerekeceğini söyledi. Dalio, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak bu mühendisliği iyi yapmazsak, sınırsız bir şekilde harcayacağız ve bununla asla geri ödenmeyecek bir borç yaratarak başa çıkacağız ve doların rezerv para durumunu kaybetme riskini alacağız.”

Neden Bitcoin (BTC) Almıyor?

Doların geleceğiyle ilgili endişelerine rağmen Dalio, Bitcoin’de bullish değil. İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda bir röportajda insanları BTC’ye karşı uyaran Dalio, kripto paranın, paranın iki ana amacına hizmet etmediğini söyledi. Dalio, şu ifadeleri kullandı:

“Paranın iki amacı vardır, bir değişim aracı özelliği diğeri de servet olarak elde tutulması. Bitcoin şu anda bu iki durumda da etkili değil.”

Dalio, altın konusunda çok daha fazla yükseliş yaşanacağını düşünüyor ve değerli metalin potansiyel bir dolar düşüşüne karşı bir koruma görevi üstlenebileceğine inanıyor.

Önümüzdeki 5 Yıl Zorlu Olacak

Ray Dalio, önümüzdeki beş yılın yatırımcılar için oldukça zor olacağına inanıyor. Dalio, radikal bir idealist olarak kabul edebileceğiniz biri değil, ancak bazı sözleri kapitalizmin normlarını yeniden düşünmeyi ve işleri herkes için adil hale getirmek için değiştirmeyi gerektiriyor. Dalio, mevcut kapitalist sistemin işlemediğine ve gelecekte Amerikalılar için artan zorluklara yol açabileceğine inanıyor. Dalio’nun beş yıllık tahmini, bu nedenle aslında önemli.

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyadaki göreli konumu onu esasen bir lider olarak konumlandırıyor. Fakat son zamanlarda yaşananlar (Covid-19, seçimler vs.) ekonomi, pazarları ve ülkede faaliyet gösteren şirketler üzerinde genel bir etki oluşturduğu için dünya çapında insanlar sisteme olan güvenini kaybettikçe durum daha da kötüleşebilir. ABD doları, dünyanın rezerv para birimi konumunu kaybederse, dünyada birçok yatırımcı için önemli belirsizlikler ortaya çıkacaktır. Birçok ülke ABD ekonomisine benzeyen değişken bir ekonomik manzara görebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner