Yükleniyor...

Milyarder Yatırımcıdan Korkutan Yorum: Hükümetler Bitcoin’i Yasaklayabilir!

Hedge fon şirketi Bridgewater Associates'in kurucusu Ray Dalio, başarısının çok büyük olması durumunda hükümetlerin Bitcoin'i (BTC) yasaklayacağına inandığını söylüyor.

hukumetler bitcoini yasaklayabilir

Hedge fon şirketi Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, başarısının çok büyük olması durumunda hükümetlerin Bitcoin’i (BTC) yasaklayacağına inandığını söylüyor.

Yahoo Finance’tan Julia LaRoche ile yaptığı yeni bir röportajda milyarder yatırımcı neden altını Bitcoin’e tercih ettiğini ve hükümetlerin BTC’nin yararlı bir para birimi olmasına izin vereceğinden şüphe ettiğini açıkladı. Dalio, şu ifadeleri kullandı:

“[Bitcoin] maddi hale gelirse, hükümetler buna izin vermez. Demek istediğim, bunu yasaklayacaklar ve bunu uygulamak için sahip oldukları tüm yetkileri kullanacaklar. Bitcoin ile işlem yapamazsınız. Bir Bitcoin’e sahip olamazsınız. O zaman neredeyse ben bir suçlu muyum diye düşüneceksiniz. Biliyorsunuz altını yasakladılar. Altının nesi var? Altın bir servet deposuydu.”

Dalio, altını Bitcoin’e neden tercih ettiğini ise şu sözlerle anlattı:

“Öyleyse, ‘Bitcoin’i altına tercih eder miydim?’ dersem buna cevabım: Bitcoin’i altına tercih etmem olur. Çünkü altın, merkez bankalarının ve ülkelerin normal nakde alternatif olarak seçeceği araç olacak.”

“Bitcoin’i Ödeme Yöntemi Olarak Kullanamıyorum”

Dalio, hükümetle ilgili olası sorunların yanı sıra, lider kripto para biriminde gördüğü diğer sorunları da aktarıyor. Dalio, bu konuda da şu ifadeleri kullanıyor:

“Bugün, henüz Bitcoin ile kolayca bir şeyler satın alamıyorum. Bir servet deposu olarak o kadar değişken ki, spekülasyona dayalı oynaklığı o kadar büyük ki, etkin bir servet deposu değil ve bu aynı zamanda bir işlem aracı olmanın bir sorun olmasının nedenlerinden biri.”

Dijital para biriminin popülaritesi arttıkça Dalio, itibari para birimlerinin dijital versiyonlarının Bitcoin gibi kripto varlıklarını dışarıda bırakacağını tahmin ediyor. Dalio, “Dijital para birimleri var, bu da başka türden para birimlerinin olacağı anlamına geliyor, diyelim ki dolar, euro ya da dijitalleştirilmiş Çin yuanı. Sanırım bu türden para birimlerini daha fazla göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Dalio’nun Bitcoin konusundaki temkinli duruşu, BTC’yi altınla aynı arenada dijital bir değer deposu olarak gören milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller ve Paul Tudor Jones’unkilerden farklı. Druckenmiller, BTC’nin altından daha fazla avantaja sahip olabileceğini düşünürken, Tudor Jones lider kripto para birimine yatırım yapmanın, teknoloji devleri Apple ve Google’a ilk günlerinde yatırım yapmak gibi olduğuna inanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner