Yükleniyor...

Milyonerliği Kaçıranlar: İlginç Kripto Para Ödemeleri

10 bin BTC ile pizza alan kişi, bir resme gönderilen 500 BTC ve birçok aktör büyük fırsatları kaçırdı.

btc

10 bin BTC ile pizza alan kişi, bir resme gönderilen 500 BTC ve birçok aktör büyük fırsatları kaçırdı.

Kripto paralar tarihinde pek çok olay gündem yarattı. Bu olayların bir bölümünü ise yapılan ilginç ticaretler oluşturuyor. İki adet pizza için 10 bin BTC ödenmesi, yalnızca bir görsel için 500 BTC verilmesi, DOGE yaratıcısının elindeki tüm DOGE’leri satıp araba alması gibi eylemler, yıllardan beri konuşulmaya devam ediliyor. Peki bu olaylar nasıl gerçekleşti?

2 Pizza için 10.000 Bitcoin (BTC) Ödendi!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin Pizza Günü’nün ortaya çıkış hikayesi, Laszlo Hanyecz’in 18 Mayıs 2010 tarihinde, o zamanların popüler Bitcoin formu olan Bitcointalk’ta “Pizza for Bitcoins?” başlığında bir konu açmasıyla oldu.

Laszlo, açtığı konu başlığıyla birlikte aslında yıllarca konuşulacak bir olaya imza attı. Unutulmayacak bir BTC ödemesi yapan pizzasever şunları söyledi;

Birkaç pizza için 10 bin BTC ödemek istiyorum. 2 tane büyük boy olabilir. İsterseniz pizzaları kendiniz yapıp evime getirebilirsiniz ya da alıcı olarak beni gösterip sipariş verebilirsiniz. Kendim uğraşmak veya yapmak istemiyorum. Tıpkı otelde kahvaltı tabağı isteyip, onların yapıp ve getirmesi ve sizin de yiyip mutlu olmanız gibi… Pizzadaki favori malzemelerim; soğan, biber, sosis, mantar, domates vb. Eğer ilgilenirseniz lütfen benimle iletişime geçin ve anlaşma için konuşalım.”

Bir forum kullanıcısı, Laszlo’nun açtığı konuya “Avrupa’dan nasıl ödeme yapabileceğimi bilebilirsem Dominos’tan sipariş vermek isterim” dönüşünü yaptı. Laszlo bu kullanıcıya yanıt vererek, “Birçok yer online sipariş kabul ediyor. Ben ve eşim bazen Papa John’s’u kullanıyoruz. Bunların hepsi kredi kartıyla ödeme kabul ediyorlar.” şeklinde cevap vermiş olsa da bu görüşmenin devamı gelmedi.

E1 gMXgWEAAvv9N 1024x790 1

Başka ciddi bir teklif alamayan Laszlo’nun “Kimse bana pizza almayacak mı? Teklif ettiğim BTC miktarını mı az buldunuz?” diye soru yöneltmesi üzerine, bir forum kullanıcısı Laszlo’ya “Aç mısın, yoksa sadece pizza mı seviyorsun?” diye sordu. Laszlo’nun, “İnsanlara, Bitcoin ile ödeme yaparak pizza aldım demenin enteresan olacağını düşünüyorum.” yanıtını vermesi sırf Bitcoin ile pizza aldım diyebilmek adına böyle bir ticaret gerçekleştirmek istediğini belirtiyor.

dunyanin en pahali pizzasi 1

Nitekim Bitcointalk’ta Jercos adını kullanan bir programcı olan Jeremy Sturdivant, Laszlo’ya ulaşıyor ve Bitcoin ile ödemesi yapılan 2 pizzanın alışverişi yapılmış oluyor. Alışverişin istenildiği şekilde yapılmasının ardından Bitcointalk’taki konusuna güncelleme geçen Laszlo, “Sadece bildirmek istedim, başarılı bir şekilde 10 bin BTC’yi pizza ile takas ettim” cevabını veriyor ve böylelikle yıllarca konuşulmaya devam edilecek olan bir kripto para hikayesini ortaya koyuyor.

Bir Resim Dosyası için 500 Bitcoin!

Bitcoin ile ilk ödeme gerçekleştirme işlemi pizza olarak bilinir. Aslında Bitcoin kullanılarak yapılan ilk alışveriş, 2010 yılında bir masaüstü duvar kağıdına 500 Bitcoin ödenmesiyle gerçekleşti. O zaman için 1 dolara denk gelen Bitcoin, güncel olarak ise 26.770 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin işlemlerini test etmek isteyen Sabunir, bir forumda şöyle dedi;

“Resmi almak için lütfen paraları bana gönderin ve ardından gönderdiğiniz zamanı belirten bir Özel Mesaj gönderin. Özel Mesajınıza resmin bağlantısını içeren bir yanıt vereceğim. Sattığım resim 1280×960 çözünürlükte kendi tasarımımdır – masaüstü arka planı için mükemmeldir.”

Bitcoin Pizza Gunu.png

Ayrıca, Bitcoin‘in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun da ticareti kolaylaştırmak için sohbete katıldığı belirtiliyor. Sabunir bu JPEG’i 500 Bitcoin karşılığında takas etmek istedi.

SmokeTooMuch adlı bir forum kullanıcısı, Sabunir’in duvar kağıdına para harcamakla ilgilenmediğini belirtmişti. Ancak 24 Şubat 2010 tarihinde Sabunir’in cüzdanına biri 100 BTC, diğeri 500 BTC olmak üzere iki giriş dikkat çekiyor. Muhtemelen BTC kullanılarak yapılan ilk ticaret 24 Şubat’ta bir resim dosyasının satılması şeklinde oldu.

Bitcoin Pizza Gunu 2.png

Dogecoin Yaratıcısından İtiraf: ‘Tüm DOGE’leri Satıp Araba Aldım!’

2013 yılında “eğlence amacıyla” geliştirdiği kripto para birimi Dogecoin’in değerinin bir anda fırlaması hakkında konuşan yazılımcı Billy Markus, “Tüm DOGE’lerimi 2015’te satıp ikinci el Honda Civic aldım.” dedi. Dogecoin’in yaratıcılarından Billy Markus konuştu.

2013’te Jackson Palmer ile birlikte Dogecoin’i “eğlencesine” olarak geliştiren yazılım mühendisi Markus, beklenenin aksine şu an elinde hiç Dogecoin olmadığını belirtti. Ayrıca Markus, 2015’te çalıştığı işten kovulduktan sonra sahip olduğu tüm Dogecoin’leri satıp ikinci el bir Honda Civic marka otomobil aldığını açıkladı.

dogecoin vakfi

Geçtiğimiz aylarda Reddit’te DOGE’nin forumlarından birine katılan Markus, Dogecoin ile artık bir bağı olmadığını ve insanların zengin olması için Dogecoin arzını sınırlandırmasının mümkün olmadığını belirterek, yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Şu an ABD’nin San Francisco kentinde bir eğitim şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışan 38 yaşındaki Markus, olayla ilgili görüşlerini belirterek konuştu. DOGE’deki yükselişin kendisiyle bir alakası olmadığını, elindeki DOGE’leri sattığından dolayı zengin olma fırsatını kaçırdığını belirten Markus, bu konudaki söylemlere adeta nokta koydu.

Doge NFT Artik Degenscore Tarafindan Destekleniyor

Markus’un bir diğer ilgi çekici yorumu ise, “Birkaç saat içinde yaptığım bir şeyin şu an internet kültürünün bir parçası olması tuhaf. Elon Musk’ın Dogecoin hakkında konuşması komik, aptalca hissettiriyor” demesi oldu. Ayrıca DOGE’deki yükselişin kendisi için de bir soru işareti yarattığını belirten Markus, dünyanın en zengin insanılarından olan Elon Musk’ın DOGE’ye yönelik destek tweet’lerinin kendisine mantıklı gelmediğini dile getirdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x