Yükleniyor...

Milyonlarca Varil Petrol, Açık Denizde Bekliyor!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle petrole olan talep ciddi anlamda azaldı.

milyonlarca varil petrol açık denizde bekliyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle petrole olan talep ciddi anlamda azaldı. Hal böyle olunca da milyonlarca varil petrol deyim yerindeyse öksüz kaldı. Önceki günlerde de haberini verdiğimiz gibi ABD Batı Teksas petrolünün mayıs ayı vadeli fiyatları talep olmamasından ötürü -40 dolara kadar gerilemişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi de Bloomberg’ün haberine göre California’da toplamda 20 milyon varil petrol taşıyan tankerler, yüklerini boşaltacakları bir yer bulamadıkları için açık denizde bekleme durumunda. Bu rakam için uzmanlar “rekor” ifadesini kullanıyor. Çünkü 20 milyon varil petrol normalde tüm dünyanın günlük petrol tüketim rakamının yaklaşık olarak 5’te birine dek geliyor.

Dünya Genelinde Durum Daha Kötü

Reuters’ın haberine göre ise rafinelerin tamamen dolması nedeniyle dünya genelinde 160 milyon varil petrol denizlerde kaldığı ifade ediliyor.

Petrole olan talep 2019 yılında günlük ortalama 100 milyon varildi. Koronavirüs pandemisi nedeniyle ise sadece nisan ayındaki talep 70 milyon varil oldu. Salgın nedeniyle insanların evlere kapanması, birçok fabrika ve iş yerinin kapatılması petrole olan talebin ciddi oranda azalmasına neden oldu.