Yükleniyor...

MIT Raporuna Göre Bitcoin Daha Fazla Harcanmaya Başlandı

Yeni yayınlanan MIT Technology Review -fakültede çıkan teknoloji dergisi- araştırmalarına göre, Bitcoinler artık, satın alındıktan sonra elde tutulmaktan ziyade, çok kısa bir sürede harcanmakta.

MIT

Yeni yayınlanan MIT Technology Review -fakültede çıkan teknoloji dergisi- araştırmalarına göre, Bitcoinler artık, satın alındıktan sonra elde tutulmaktan ziyade, çok kısa bir sürede harcanmakta.

2009’dan bu yana, yeni Bitcoin alan kişilerin yarısı Bitcoinlerini elinde tutarken, şu anda bu elde tutulan Bitcoinler hızlıca harcanmaya başladı. Araştırmalara göre yeni alınan Bitcoinler, 24 saat içerisinde harcanmakta.

Araştırma sonuçlarına göre,

“Yeni Bitcoinler, elde tutulmaktan çok, hızlı bir şekilde harcanıyor.”

Bu araştırmalar gösteriyor ki, Bitcoin, bir para birimi olarak çok büyük gelişme göstermekte ve adaptasyon tam sağlanmamış olmasına rağmen, likidite akışı çok yüksek.

Bu veriler, Blockchain, Bitcoin Charts, Coinmarketcap ve Bitcoin exchange sitesi Mt. Gox gibi değerli kaynaklar tarafından hazırlandı.

Verilere Bakacak Olursak

Bu araştırmada, MIT 2009’dan 2013’e kadar Bitcoin’in gelişimini incelemiş ve yeni alınan Bitcoinlerin ortalama 1 hafta içerisinde elden çıkarıldığını veya harcandığını tespit etmiş. MIT Technology Review’in yayınladığı aşağıdaki grafikte bunu görebiliriz.

Grafikte gördüğümüz üzere, 1 yıldan sonraya kadar bekletilen işlemler, 2012 yılından itibaren görünmüyor. Ve 1-12 aylık periyottaki işlemler ise 2013 yılına yaklaşıldıkça azalıyor. Aslında bu veriye şu şekilde bir yorum getirebiliriz:

Başlangıçta Bitcoin satın alan veya üreten kişiler, fiyatların yükselişini gördükçe Bitcoinleri ellerinde tutmaya ve değerinin artmasını beklemeye başladılar. Bitcoin’den yapacakları kâr en üst seviyeye çıktığında ise Bitcoinlerini ellerinden çıkarttılar. Buna ek olarak, Bitcoin’in ilk piyasaya sürüldüğü yıllarda, Bitcoin ile ödeme yapılabilecek dükkan veya mağaza yok denecek kadar azdı. Şimdi ise, neredeyse tüm kuruluşlar ve mağazalar Bitcoin ile ödeme almakta. Hâl böyle olunca, insanlar Bitcoin satın aldıktan sonra, daha çok harcayacak yer bulabiliyor ve ellerindeki Bitcoinleri -grafikte de görüldüğü üzere- 24 saat içinde harcıyorlar.

Bitcoin, ödeme sistemi kategorisinde değerlendirilmek için kurulduğu günden bu yana oldukça yavaş bir gelişim gösterdi. Fakat grafikte de görüldüğü üzere, insanlar Bitcoinlerini, bir para birimi gibi; bankadan çekip harcama odaklı kullanıyorlar. Bitcoin’in mevcut yaşadığı sorunlar ve getirilen yasaklamalar her ne kadar Bitcoin’i para birimi olarak görmemize engel oluyorsa da, insanlar Bitcoin’i ödemelerinde bolca kullanmaya başladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x