Yükleniyor...

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü.

moodys turkiyenin kredi notunu dusurdu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Moody’s, “B1” olan notumuzu “B2”ye çekti.

Moody’s bir açıklama yaparak Türkiye’nin kredi notu konusunda güncelleme yaptıklarını dile getirdi. Kuruluş, Türkiye’nin “B1” olan kredi notunu “B2”ye düşürdüklerini ve aynı zamanda not görünümü de “negatif” olarak bıraktıklarını açıkladı.

Kredi Notu Neden Düşürüldü?

Moody’s Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesi hususunda 3 temel faktörün rol oynadığını ifade etti. Bu 3 temel faktör, şu şekilde sıralandı:

  • Jeopolitik riskler ve ödemeler dengesi
  • Mali tamponlar
  • Kredi profiline yönelik riskler

Moody’s bu adımıyla Türkiye’nin kredi notuna ilişkin olarak önceden belirledikleri takvim dışına çıkmış oldu.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan analist Emrah Lafçı ise şunları söyledi:

“Rekabetçi kura dikkate çekmişler. Ben de onu ekleyeyim. Rekabetçi kur işe yaramıyor çünkü ihracatınız ithal ara mallarına dayanıyor. Eskiden yarıyordu çünkü turizm canlanıyordu, şimdi o da yok diyorlar.”

Kredi Derecelendirme Notu Ne Anlama Geliyor?

Haber Global’e göre Türkiye’nin kredi notu en son 1995’te B2 seviyesinde bulunuyordu. Moody’s tarafından güncellenen “B2” notu kuruluşun belirlediği yatırım yapılabilir ülke notlarının 5 basamak altı olarak kabul ediliyor. Bazı isimlere göre ise bu skandal bir karar. Türkiye’nin koronavirüs salgını sürecinde hem vatandaşları hem de iş dünyasını yalnız bırakmadığı dile getirilerek, ülkenin kısa sürede normalleşme sürecine girmesi ve birçok sektörde yukarı yönlü ivme kaydetmesinin görmezden gelindiği ifade edildi.

“Puanlarınızın Kıymeti Yok”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Moody’s’in bu açıklaması hakkında sert konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Kalkmışlar bizim puanımızı düşürme yoluna gidiyorlar. Ne yaparsanız yapın sizin bu puanlamalarınızın kıymeti harbiyesi. Türkiye şu an ekonomide pik yapıyor, dibe değil tavana.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner