Yükleniyor...

Morgan Stanley: Bitcoin Yeni Bir Kurumsal Yatırım Sınıfı

Kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan ilgi giderek artıyor, ancak alan içerisinde faaliyet gösteren perakende alıcıların sayısında bir düzensizlik olduğu görülüyor.

Morgan Stanley Bitcoin

Kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan ilgi giderek artıyor, ancak alan içerisinde faaliyet gösteren perakende alıcıların sayısında bir düzensizlik olduğu görülüyor. Dev ABD bankası Morgan Stanley’in yeni araştırmalarına göre, Bitcoin ve altcoinler 2017’den bu yana yeni bir kurumsal yatırım sınıfı haline gelmiş durumda.

Çokuluslu yatırım bankasının araştırma departmanı, 31 Ekim tarihli ve “Bitcoin Şifresi Çözüldü: Kısa Bir Tartışma ve Etkileri” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda son altı aydaki Bitcoin’e genel bir bakış atılıyor ve eğilimler hakkında bilgiler veriliyor. Bu yeni rapor Aralık ayında yayınlanan aynı başlıklı raporu takip ediyor.

Araştırmada pazarın hızlı bir şekilde değiştiğini bir tez olarak nitelendiriliyor ve  2009 yılında “elektronik nakit” olarak piyasaya sürüldüğünden beri Bitcoin algıları ele alınıyor.

2009 yılında Bitcoin, açık kaynak kodlu bir yazılımla yayınlandıktan sonra büyük bankacılık sistemlerine uygulanabilir alternatif olarak ele alınmaya başlandı. Bir kült benzeri izleyici elde etti ve 2012 yılına kadar çevrimiçi kara pazar olan “Silk Road”da ödeme yöntemi olarak kullanıldı. Büyüyen piyasa kapitalizasyonu girişimcilerin, dünya genelindeki teknoloji odaklı bireylerin, aktivistlerin, gazetecilerin ve blok takip temelli kripto girişimlerinin ilgisini çekti.

Bitcoin dağıtılmış defter teknolojisini kullanan ve merkezi olmayan bir ödeme mekanizması sağlayabildi. Bazıları Bitcoin’i mevcut iş modellerini bozabilecek yeni bir sistem olarak nitelendirirlen, kimileri onu aynı zamanda yeni ekonomik ilişkileri ve bağlantıları kolaylaştırmak için gerçek bir araç olarak nitelendirdi. Bir dijital para birimi olarak Bitcoin, dağıtılmış defter, e-ticaret, kişiden kişiye ödemeler gibi perakende ödeme işlemlerini ve mali kurumlarda elde edilenlerle kıyaslandığında daha az maliyet ve lojistik eklenmiş olan sınır ötesi işlemleri işlemeyi kolaylaştırıyor.

Spekülatif bir yatırım olarak hala yaygın olarak görülse de, zaten bir değer deposu olarak kullanılıyor ve önümüzdeki on yılda potansiyel bir ödeme aracı olarak kullanılabilir. Imperial College London’dan Dr. Zeynep Gürgüç’e göre Bitcoin’in ödeme sistemlerine tam olarak dahil edilmesi için yerine getirilmesi gereken kriterler şunlar: Ölçeklenebilirlik, kullanılabilirlik, düzenleme, volatilite, teşvikler ve gizlilik.

Raporda, tüm işlemlerin kalıcı bir defterde kaydedilmesi, Bitcoin’den daha yeni ve daha ucuz teknolojilerin ortaya çıkışı, pazardaki oynaklık, bilgisayar korsanlarının hacmi ve Hard Fork gibi Bitcoin ekosistemini etkileyen kaygılar gibi gelişmeler ele alınıyor.

Buna bağlı olarak, hakim düşüş piyasası fiyattaki düşüş ile birleştiğinde “yeni bir kurumsal yatırım sınıfı” olarak Bitcoin ve altcoin’ler ön plana çıkıyor. Bu geçen yılki eğilimin aynısı.

Çalışmada, Fidelity’nin yeni şifreleme hizmetleri bölümü, Binance gibi kripto para firmalarına yapılan yatırımlar ve piyasa tezi için kredilendirmeyi teşvik eden finansal kuruluşların artan katılımının kanıtı olarak düzenleyici onayları yer alıyor.

Morgan Stanley Research’e göre, kripto para endüstrisine yatırım yapmakla ilgilenen müşterilerin karşılaştıkları darboğazlar arasında, yasal düzenlemeler arasındaki eşitsizlikler, düzenlenmiş saklama çözümlerinin yokluğu ve endüstride faaliyet gösteren güçlü mali kurumların eksikliği yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner