Mt.Gox Bitcoin Alım İşlemlerini Geçici Olarak Durdurdu, Fiyat Düştü • Coinkolik
Yükleniyor...

Mt.Gox Bitcoin Alım İşlemlerini Geçici Olarak Durdurdu, Fiyat Düştü

Japonya menşeili Bitcoin exchange sitesi Mt.

Japonya menşeili Bitcoin exchange sitesi Mt.Gox, geçici olarak para çekme prosesini durdurduğunu açıkladı. Para çekme işlemlerinde kısa süreli sıkıntı yaşayan kullanıcılar, daha sonradan paralarının Mt.Gox’taki Bitcoin cüzdanlarına geri yattığını da belirtti.

1 Aylık Dolar/Bitcoin alım satımlarındaki hacimde, dünyanın üçüncü en büyük exchange sitesi olan Mt.Gox’un para çekme işlemlerini durdurduğunu duyurmasından sonra, Bitcoin fiyatları büyük bir düşüşe geçti. Şirket, duyurusunu sitesinde şu şekilde duyurdu:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

“Değerli Mt.Gox müşterileri,

Bitcoin alımlarındaki bir problemi çözmeye çalışırken farkettik ki, alım satımlardaki trafik artışı nedeniyle, sitemiz teknik açıdan bu yükü kaldıramıyor. Daha iyi hizmet ve proses sağlayabilmek için alım satımlar geçici bir süreyle duraklatıldı.

Teknik ekibimizin sorunun kaynağını tam olarak görebilmeleri amacıyla, Bitcoin alım işlemlerini geçici olarak durdurduk.

Bu işlem için sizlerden özür dileriz, fakat şu anda bildiğiniz üzere Bitcoin alımları durmuş durumda. Bitcoin alım işlemi sırasında sıkıntı yaşayanların paraları, Mt.Gox cüzdanlarına geri iade edilmiş durumda. Sitemizdeki problem çözülür çözülmez Bitcoin alımlarını sürdürebileceksiniz. Aynı zamanda hâlâ Bitcoin ticareti kullanıma açık durumda.

Ekibimiz sorunu çözmek için haftasonu çalışmalar yapacaklar ve 10 Şubat 2014 Pazartesi tarihi ile bir güncelleme olacak.

Tekrar rahatsızlık verdiğimiz için özür dileriz, bizden desteğinizi esirgemediğiniz için teşekkür ederiz.

İyi dileklerimizle,

The MtGox Team”

Mt.Gox kısa süredir Dolarlarını Bitcoin’e çevirmek isteyen kullanıcılara gecikme yaşatmakta ve Bitcoin’den dolara çevrilen paraların banka hesaplarına aktarımında da sıkıntılar yaşamaktaydı. Aynı sorunlar daha önceden Euro ve Japon Yeni para birimlerinde de karşılaşılmıştı.

BTC-e sitesinde de Mt.Gox’un duyurusundan sonra Bitcoin 676 Dolar seviyesine kadar geriledi. Bu haberi yazdığımız sıralarda ise Bitcoin 739 dolar seviyesinde seyrediyor.

btce
Bu grafik BTC-e sitesinden alınmıştır.

Bitcoin Alım Problemleri

Mt.Gox’un daha öncede yaşadığı Bitcoin alımlarındaki sıkıntı, son zamanlarda Bitcoin satış işlemlerinde de yaşanmaya başlamıştı. Mt.Gox’tan Bitcoin alımı yapan insanlar bu sıkıntıyı geçen Aralık ayından beri yaşamalarına rağmen, bu 72 saat içerisinde sıkıntı daha da büyüdü ve daha sonradan Mt.Gox’un “Bitcoin alımlarını durdurduğu” haberi geldi.

Daha önceden, kullanıcılar para transferi yaparken “geçersiz Bitcoin adresi” gibi uyarılar almaktaydı ve Mt.Gox bunun nedenini talep çokluğundan kaynaklandığını belirtmişti. Bitcoin alımındaki problemi yaşayan bir kullanıcı tecrübesini şu şekilde anlatıyor: “4 Şubat 02.15 saatlerinde, Mt.Gox cüzdanımdaki Bitcoinleri, bilgisayarıma aktarmak istediğimde, ‘Bitcoin transferinin durduğu’ ile ilgili bir uyarı ile karşılaştım. Geçen Kasım ayına kadar yaptığım hiçbir işlemde bu uyarıyı almamıştım. Daha sonrasında Mt.Gox cüzdanımı kontrol ettiğimde, Bitcoinlerimin orada bulunmadığını farkettim ve birkaç kez Mt.Gox destek ekibine ticket yolladım. Bu ticketlara yanıt gelmemesi üzerine bir araştırma yaptım ve “Mt.Gox Bitcoin Alımlarını Durdurdu” uyarısını gördüm. Daha sonra baktığımda, bir çok insanın benimle aynı problemi yaşadığını farkettim.”

Bu haberden sonra çoğu kişi Mt.Gox’a güvenini kaybetmiş olacak ki elindeki Bitcoinleri satışa çıkarmaya başladılar ve fiyat aniden düştü. Duyurudan sonraki saatlerdeki işlem hacmi, önceki günlere kıyasla 4 kat daha fazlaydı ve toplam 45,084 BTC değerinde trade yapıldı.

Mt.Gox’un Pazartesi günü yapacağı güncellemeden sonra Bitcoin fiyatlarının tekrar yükselişe geçeceğini ve daha önceki günlerde seyrettiği fiyata oturacağını düşünüyoruz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x