Yükleniyor...

Mt.Gox CEO’su Bitcoinleri Çaldı Mı?

GÜNCELLEME:

GÜNCELLEME:

Reddit üzerinden bazı kullanıcılar, bu 716 MB’lik veriyi indirdiklerini ve kendi hesaplarının da bu işlemler içerisinde bulunduğunu teyit ettiler. Bu kullanıcılardan alınan bilgilere göre, bu veriler sahte değil! (Ziyaretçilerimizin güvenliği için bu dosyayı indirmemelerini öneriyoruz ve bu yüzden link vermiyoruz.)

Bitcoin topluluğu, Mt.Gox ile ilgili yaşanan son haberlerden dolayı oldukça sinirliler. Bildiğimiz gibi, Karpeles, Mt.Gox’un hacker saldırısına maruz kaldığını ve yarım milyar dolar değerinde Bitcoin’in çalındığını açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra da Mt.Gox, iflas belgelerini doldurmaya başlamıştı.

Mt.Gox CEO’su bu saldırı ve hırsızlık ile ilgili hiçbir şey söylemezken, bir grup hacker kendi cevaplarına kendileri ulaşmak için şirket serverlarını hacklediler ve ortaya çok ilginç bir bulgu çıkardılar.

9 Mart 2014 Salı günü, hackerlar Karpeles’in Reddit hesabını ve kişisel blogunu ele geçirerek, kullanıcılara bir haber yayınladılar. Bu haberde, Mt.Gox’un, çalındı diye lanse ettiği Bitcoinlerin çoğunun kendi hesabında halen durduğunu açıklıyordu.

“Bitcoin topluluğu Gox’lanmak yerine, artık öfkesini Mt.Gox’a gösterebilir.”

Hackerlar, Karpeles’in websitesine, Mt.Gox’un serverlarından çalınan 716 MB’lik bir veri yolladılar. Bu veri içerisindeki Excel sayfalarında; milyonu aşkın alım-satım işlemleri, şirketin sekiz farklı para birimi üzerinden bilanço bilgisi, Mt.Gox’un üst şirketi Tibanne Company’deki verilere giriş için kullanılan ofis uygulamaları, hackerların bu verilere ulaştığına dair kanıt niteliğinde bir ekran görüntüsü, Karpeles’in ev adresleri ve kişisel CV’si bulunuyor.

Screen-Shot-2014-03-09-at-3.01.06-PM
Hackerlar tarafından yayınlanan ve şirketteki alım-satım işlemlerinin verilerini içeren ekran görüntüsü.

 

Hackerların yayınladığı verilerde, Mt.Gox bilançosunda tam 951,116 Bitcoin bulunuyor. Hackerlara göre bu veri ise, Karpeles’in çalındığını iddia ettiği Bitcoinlerine aslında hala Mt.Gox hesabında olduğunu belirliyor. Hackerlar dosyada düştükleri bir notta ise, “Bu şişko başından beri yalan söylüyormuş.” açıklamasında bulunmuşlar.

Reddit Bitcoin sayfasında bu veriler yayınlandıktan kısa bir süre sonra “çalıntı içeriklerin, sayfa etiğine uygun olmadığı” gerekçesiyle kaldırıldı. Bitcoinlerin çalındığı ile ilgili verilerin doğruluğunun hâlâ tam olarak ispatlanmaması, bizim de bu konu hakkında kesin bir yorumumuzun bulunmamasına neden oluyor. Fakat bu haberin kapanışını, Reddit Bitcoin sayfasındaki bir kullanıcının söyledikleri ile yapabiliriz.

“Mt.Gox sahtekarlığı ortaya çıktı, – MK (Mark Karpeles), resmî olarak yatırımlarımızı çaldı.

Hepimiz Gox’landık!”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner