Yükleniyor...

Mt. Gox Epik Bir Bitcoin (BTC) Rallisinin Sonunu Getirebilir mi?

Bitcoin (BTC) var olduğundan bu yana dünyanın her yerindeki yatırımcılar için illaki ortada sorun çıkarabilecek konular, dedikodular ya da iddialar olmuştur

mt gox epik bir bitcoin btc rallisinin sonunu getirebilir mi

Bitcoin (BTC) var olduğundan bu yana dünyanın her yerindeki yatırımcılar için illaki ortada sorun çıkarabilecek konular, dedikodular ya da iddialar olmuştur. Ve bugünden itibaren, kripto para piyasasındaki yeni yatırımcılar eski yatırımcıların Mt. Gox’un adını duyduklarında neden rahatsız olduklarını öğrenebilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kötü şöhretli kripto para borsasının Bitcoin boğa koşusunun sıkıntısı olmaya devam edebileceği iddiaları sürekli gündeme geliyor.

Mt. Gox Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Mt. Gox, Wikipedia’ya göre “Magic: The Gathering Online eXchange” in kısaltmasıdır. Yaratıcısı Jed McCaleb, Bitcoin ile ilgilenmeye başladığında, onu bir kripto para borsasına dönüştürdü. O olmadan, Bitcoin benimsemesi belki de şu an olduğu gibi hızlı olmayabilirdi. Öyleyse neden kripto para yatırımcıları uzun süredir kullanılmayan platformdan bu kadar ürküyorlar?

Dün akşam verdiğimiz habere göre CoinLab Mt. Gox ile anlaşmaya vardı ve Mt. Gox mağdurlarının uğradıkları zararın %90’ını geri alabilecekleri ortaya çıktı. Anlaşma alacaklıların onayına tabi ve onay çıkarsa bu durum yaklaşık 140.000 BTC’nin bir kısmının piyasaya girmesine yol açabilir.

Son Bitcoin rallisini yönlendiren şeylerin çoğu, borsalarda kripto para eksikliğiydi ancak kripto para başına on binlerce kar söz konusu olursa ani bir satıcı akışı durumu tersine çevirebilir.

mt gox bitcoin 860x399 1

Kripto Para Borsası Bitcoin Rallilerine Nasıl Engel Oldu?

Borsanın varlığı Bitcoin’in başlangıçtaki büyümesi için hayati öneme sahipken, o zamandan beri pençesinde bir diken olmaktan başka bir işe yaramadı. Mt. Gox, kripto para biriminin tarihindeki 2013 yılına kadar uzanan neredeyse her büyük düşüşten sorumlu olmuştur.

Bunlardan ilki, kripto para piyasası çok ısındığında meydana geldi, borsa, piyasayı “soğumaya” zorlamak için ticareti durdurdu. Bu hareketten sonra %80 oranında bir geri çekilme görüldü. Bir sonraki olay 2014’te yaşandı. Platform sorunlar yaşıyordu ve Şubat ayında para çekme işlemleri durduruldu.

Saldırının tüm detayları, piyasa değeri açısından lider kripto para biriminde ilk büyük ayı piyasasına neden oldu. İyileşmesi üç yıl sürdükten sonra, Bitcoin nihayet tüm beklentileri alt üst etti ve 2017’de 20.000 dolara yükselen bir ralli başlattı.

2018 yılında blockchain verileri, maliyetleri karşılamak ve fonları telafi etmek için Mt. Gox mütevellisinin BTC satışı yapmaktan sorumlu olduğunu ortaya koydu. Mütevelli, son boğa piyasasının tam zirvesi olan 18 Aralık’ta Bitcoin’i hareket ettirmeye başladı.

Bitcoin geri döndü ve hatta 2017 zirvesini ikiye katladı. Kripto para biriminin işlem yaptığı en yüksek fiyat 2013 ve 2014’te 1200 doların altındaydı. Bu, bugünün 35.000 dolarlık fiyatında ve %90’lık bir tahsisatta bile, kripto para başına 30.000 doların üzerinde kâr elde ettikleri anlamına gelir.

Yaklaşık 100.000 BTC’nin her yatırımcısı yalnızca yarısını satmış olsa bile, bu 50.000 BTC’nin aniden piyasayı sular altında bırakması anlamına gelecek. Mütevelli, 2017’de bundan çok daha az sattı ve sonunda kripto para birimini 3200 dolara düşürdü.

Şimdi herkesin kafasında aynı soru var: “Mt. Gox bu sefer piyasaya ne tür bir zarar verecek?”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x