Yükleniyor...

Mt.Gox Kurucusu Mark Karpeles, Tartışmalara Cevap Verdi

Mt.

Mt.Gox kurucusu Mark Karpeles, son günlerde Mt.Gox ile ilgili çıkan haberlere ve iddialara Forbes ile yaptığı röportajda yanıt verdi.

Karpeles ve Mt.Gox, bu dönem boyunca bir çok sert eleştiri almıştı ve Mt.Gox, 10 Şubat tarihinde sitedeki sorunu çözeceğine dair söz vermesine rağmen, problemler bir türlü tam olarak çözüme kavuşamamıştı. Mt.Gox, Bitcoin alımlarında yaşanan sıkıntı sonrası Bitcoin’in

Karpeles’e bu problemin nedeni sorulduğunda, Bitcoin protokolündeki bir hatadan dolayı bu olayların kaynaklandığını söylemişti. Karpeles, Bitcoin’in, Mt.Gox’un karşılaştığı yüklenme sorununu karşılayacak düzeyde dizayn edilmediğinden yakınmıştı. Karpeles ayrıca, bu soruna çözüm bulmak için gecikme ve kazaları engelleyecek olan kendi uygulamalarını geliştirmek istediklerini de ekledi.

“Kimse bize sorunun neden kaynaklandığını tam olarak belirtememişti. Biz de sadece bir kaç işlemde bu problemle karşılaşıldığından, başlangıçta problemin bu kadar ciddi olduğunu anlamadık. (Fakat şu anda soruna çözüm bulmak için oldukça sıkı bir şekilde çalışıyoruz.)” açıklamasında bulunan Karpeles, bu işlemlerin doğru şekilde onay almadığında, para transferlerinin ve ödemelerin yanlış kişilere gönderilme olasılığından da bahsetti. (Bu olaya “transaction malleability” deniyor.)

Mt.Gox bu sorun için, “herkesin Bitcoin gönderdiği adresinin sahibini görebileceği” gibi bir çözüm önerisi ortaya koysa da, bu çözüm, sorunu kökünden çözecek bir çözüm değil. Bitcoin geliştiricileri bu soruna çözüm bulmak için oldukça iyi bir şekilde çalışıyorlar.

Karpeles, Mt.Gox’un sorunla ilgili bilgilendirmelerinin, diğer exchange sitelerinin de benzer problemlerle karşılaşması ihtimaline karşın bir önlem olarak bulunduğunu belirtiyor. Mt.Gox bir çok kişiyi hayal kırıklığına uğratsa da, sorunun tam olarak ne olduğunu insanlara açıklayabilmek için oldukça çaba sarfetmiş ve bu konuda bilgilendirme yapmaya çalışmıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x