Yükleniyor...

Musk Etkisi: Araştırma Elon’un Kripto Para Fiyatları Üzerindeki Etkisini Gösteriyor

Yeni bir araştırma, Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk'ın kripto paraların fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

doge btc elon musk

Yeni bir araştırma, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın kripto paraların fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, teknolojik bir vizyoner olarak kabul ediliyor ve 44,7 milyonun üzerinde Twitter takipçisi var. Musk’ın Twitter etkinliğinin kısa vadeli kripto para birimi getirilerini ve hacmini ne ölçüde etkilediği bir araştırmayla analiz edildi.

Blockchain Research Lab tarafından 3 Ocak’ta yayınlanan bir makaleye göre, Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) üzerine rastgele düşünceleri piyasada derin etkiler yarattı.

“Elon Musk’ın Twitter etkinliği kripto para piyasalarını nasıl hareket ettiriyor” başlıklı makale, Musk’ın kripto para birimi hakkında tweet attığı geçen yılki altı durumu değerlendirdi. Araştırmacılar, bahsedilen kripto paraların işlem hacmi ve spot fiyatı üzerindeki sonuçta ortaya çıkan etkiyi inceledi.

Altı tweet’in dördü Dogecoin ile ilgiliydi, diğer ikisinde Musk Bitcoin hakkında yorum yaptı. Altı tweetin tümü, her iki kripto para biriminin ticareti üzerinde önemli bir etkiye sahipti ve sonrasında işlem hacminde önemli bir artış kaydedildi:

“Tüm yaşananlarda, ticaret hacminde bu olaylara atfedilebilecek önemli artışlar tespit ettik.”

Son zamanlarda kripto para birimiyle ilgili altı Twitter etkinliğine dayanılarak, her olayın ardından oldukça önemli anormal ticaret hacmi belirlendi. Ayrıca, farklı zaman dilimlerinde Bitcoin için %18.99’a ve Dogecoin için %17.31’e varan önemli ölçüde anormal getiri keşfedildi.

Araştırmacılar Musk’ın Aralık 2020 tweet’inde “Tek kelime: Doge” demesinin en etkili sözleri olduğunu belirterek işlem hacminin katlanarak artmasına neden olduğunu dile getirdi.

Çözüm Var mı?

Sonuçlar, halkın gözündeki insanların hangi koşullar altında belirli kripto para birimleri hakkında yorum yapmaları gerektiği sorusuna yol açıyor. Tek bir tweet, Bitcoin’in piyasa değerinde 111 milyar dolarlık bir artışa yol açabiliyorsa, farklı bir tweet de benzer bir değeri silebilir. Bu nedenle bireylerin doğal olarak kendilerini özgürce ifade etmelerine izin verilmesi gerektiğinden ve kripto para piyasaları, benzer zorlukların olduğu hisse senedi piyasalarına kıyasla hala nispeten düzensiz olduğundan, bu zorluğa basit veya hızlı bir “çözüm” öngörülemez.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x