Yükleniyor...

Mutlaka Bilmeniz Gereken En İyi 10 DeFi Platformu

Bu rehberimizde, en iyi 10 DeFi platformu nedir, en iyi 10 DeFi platformu ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Mutlaka Bilmeniz Gereken En Iyi 10 DeFi Platformu

Bu rehberimizde, en iyi 10 DeFi platformu nedir, en iyi 10 DeFi platformu ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

DeFi Nedir?

Bu yıl, kripto para birimi endüstrisindeki en büyük gelişmelerden bazıları, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarındaki artıştan kaynaklanıyor ve eski finansal kurumlarla aynı hizmetlerin çoğunu zincir üzerinde sunuyor. Bu nedenle bu yazımızda Defi Pulse listesine göre en iyi 10 DeFi platformunu sizlere tanıtacağız.

Bazıları büyük başarı ve popülariteye sahip sayısız proje yapıldı. Bu makalede, DeFi analitiğini ve temel ölçümleri izlemek için en iyi yer olan DeFi Pulse’dan, yazım sırasında listede bulunan en iyi 10 DeFi platformunu bir araya getirdik. Platformun sağladığı hizmetlere ek olarak kısa bir genel bakış ve arka plan açıkladık.

Öncelikle kısaca DeFi nedir bundan bahsedelim, sonrasında da en iyi platformları incelemeye başlayalım. DeFi, “merkezi olmayan finans”ın kısaltmasıdır. DeFi, genellikle Ethereum üzerine inşa edilen dijital varlıkları ve finansal akıllı sözleşmeleri, protokolleri ve merkezi olmayan uygulamaları (DApps) ifade eder.

2020’nin En İyi Hizmet Sunan 10 DeFi Platformu

Uniswap

Uniswap, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan en önemli borsalardan birisidir. Uniswap, Binance’de göreceğiniz emir defterlerini kullanmak yerine token swapları için likidite havuzlarını kullanır. Ayrıca, Uniswap’te şu anda herhangi bir limit emri bulunmamaktadır. Uniswap üzerinde herhangi bir ERC-20 token’ını takas edebilir veya protokole likidite sağlayabilir ve bu süreçte ücretler kazanabilirsiniz. Kullanıcılar mevcut bir havuza likidite ekleyebilir veya hatta kendi havuzlarını oluşturabilir.

en iyi 10 defi platformu uniswap

Uniswap’te bir likidite havuzu oluşturmak basittir, sadece piyasalar için bir token çifti sağlamanız yeterlidir ve sonrasında hemen başlayabilirsiniz. Döviz kurları, Uniswap’in “sabit ürün piyasa yapıcı” mekanizması kullanılarak piyasa yapıcılar tarafından belirlenir. Token çiftleri arasındaki varlık fiyatlarındaki dalgalanmalar, daha fazla ticareti teşvik eden arbitraj fırsatları yaratır. Tüm likidite sağlayıcıları, sağlanan likidite miktarı ile orantılı olarak %0,3 oranında bir ücret alır ve likidite herhangi bir zamanda geri çekilebilir.

Maker

MakerDAO, Ethereum üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borç alma ve borç verme platformudur. DAO (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon), platformu takas tekliflerine karşı oy vererek protokolün geleceği hakkında karar verebilen MKR yönetişim token sahipleri tarafından onaylanır.

Maker’ın iki ana özelliği vardır; MKR ve DAI.

Hem MKR hem de DAI, ERC-20 token’larıdır. Maker platformundaki işlem ücretleri, platform için teminat tabanı görevi gören token MKR ile ödenir. MKR madenciliği yapılamaz, DAI fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak yakılır, böylece sabitliğii korur ve bir yönetişim token’ı görevi görür.

Maker, DAI cinsinden mevduat sahibinin teminat değerinin %66’sına kadar fazla teminatlı krediler sunmaktadır. Kasalar bu oranın altına düştüğünde, %13 ceza alırlar ve kasayı temerrütten geri yüklemek için tasfiye edilmeleri gerekir. Tasfiye edilen teminat daha sonra %3 indirimle satılır. Maker, büyük DeFi projelerinin çoğunda kullanılan stabilcoin DAI’yi üretir. Maker, bir kasa oluşturmak, kripto para teminatını kilitlemek ve teminatlarına karşı borç olarak DAI oluşturmak için kullanılabilir.

en iyi 10 defi platformu maker

Herhangi bir DAI borcu, sürekli olarak tahakkuk eden faiz olan bir ücret ile birlikte gelir. Bu ücret, ödünç alınan DAI geri ödendiğinde ödenir. DAI Tasarruf Oranı (DSR), kullanıcıların, stabil ücretlerinden türetilen, DAI cinsinden değişken bir faiz oranı kazanmak için DAI’yi Maker DSR sözleşmesine kilitlemelerine olanak tanır. MKR sahipleri, protokolün risk parametrelerindeki değişikliklere, varlıkların eklenmesine ve stabil ücret seviyelerine karar verebilen oylama sistemini yönetir. MKR ayrıca “black swan” olaylarına karşı bir koruma görevi görür. Maker platformundaki genel teminat kendiliğinden dökülürse, ek teminat toplamak için MKR basılır.

Ek olarak, Maker birçok kişi tarafından Ethereum üzerine inşa edilen ilk başarılı merkezi olmayan finans uygulaması olarak kabul edilir.

Aave

Fince “hayalet” anlamına gelen Aave, Ethereum üzerine inşa edilmiş, açık kaynaklı bir gözetim dışı protokol olarak tanımlanmaktadır. Aave, şık, kullanıcı dostu bir arayüz içinde merkezi olmayan borç verme ve alma olanağı sunar.

İlk olarak Kasım 2017’de ETHLend olarak başlatılan eşler arası kredi projesi Eylül 2018’de Aave olarak yeniden markalandı ve ana ağ Ocak 2020’de yayına girdi. Aave’de borç veren olarak likidite sağlarken, protokol, tedarik edilen varlıkların değerine aToken’ları koyar. Aave’de borç veren olarak, anında faiz kazanmaya başlarsınız, bu da gerçek zamanlı olarak birleşir. Borç verenin aToken’ları bu gerçekleştikçe artar ve başka bir yere aktarılabilir, takas edilebilir ve yatırılabilir. Aave, her biri farklı faiz oranları sunan ve farklı tasfiye cezalarıyla gelen çok çeşitli varlıkları teminat olarak kabul eder. Protokolün likidite rezervi sayesinde kullanıcılar istedikleri zaman likidite çekebilirler.

en iyi 10 defi platformu aave

Son zamanlarda LEND belirtecinden AAVE belirtecine 100:1 oranında yaşanan geçişin ardından, protokol son zamanlarda TVL’de yaklaşık 1,7 milyar doları ele geçirerek günden güne güçlenmeye gidiyor. İlk geçiş yapanlar artık AAVE’yi protokolün Güvenlik Modülüne yerleştirerek ilgi kazanabilir. Aave, hem borç verme hem de borç almanın ve geri ödemenin tek bir işlemde gerçekleştiği teminatsız krediler olan flaş krediler geliştirmesiyle ünlendi. Bu özellik, geliştiriciler için bir yenilik dalgası açtı ve merkezi olmayan finansmanın sınırlarını zorluyor. Aave, kapsamlı harici denetimlerden geçmiştir ve bir hata/ödül programı yürütmektedir.

Curve Finance

Ocak 2020’de piyasaya sürülen Curve Finance platformu, Ethereum üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir değişim ve likidite havuzudur. Curve, kullanıcıların düşük ücretlerle işlem yapmasını sağlayan süper verimli stablecoin ticareti için oluşturuldu. Genel olarak Curve, likidite sağlayıcıları tarafından kazanılan ücretleri en üst düzeye çıkarmak için Compound veya yearn.finance gibi diğer protokollere likidite sağlar.

en iyi 10 defi platformu curve

Likidite, yedi Curve havuzuna bölünmüştür. Her havuz, daha sonra birçok farklı varlık için takas edilebilen likidite sağlayıcılarına kendi özel ERC-20 token’ını verir. Yakın zamanda bu yılın Mart ayında denetlenen Curve, DeFi alanında bütünlük için çabalıyor gibi görünüyor.

WBTC

WBTC, kullanıcıların Bitcoin’lerini “wrapping” yöntemini kullanarak Ethereum ekosisteminde çalıştırmalarını sağlar. WBTC ERC-20 token’ı, Bitcoin tarafından %100 desteklenmektedir. Kullanıcılar BTC yatırabilir ve eşit miktarda WBTC alabilir. BTC teminat olarak tutulur ve WBTC çeşitli DeFi protokollerinde kullanılabilir.

en iyi 10 defi platformu wbtc

WBTC gerçek anlamda merkezi olmayan bir yapıya sahip değildir, bunun yerine Compound ve Maker gibi yerleşik DeFi projelerinden oluşan bir DAO tarafından yürütülür. Kullanıcılar, WBTC’yi değiştirmek için KYC ve AML’yi tamamlamalıdır. Bunu yaptıktan sonra, WBTC’yi Dharma, Kyber ve Ren gibi bir dizi borsada takas etmekte özgürdürler.

Compound

Compound ilk olarak Eylül 2018’de başlatıldı. Compound, Ethereum tabanlı algoritmik para piyasası protokolü olarak tanımlanmıştır. Compound ile kullanıcılar likidite kazanmak için varlıklarını ödünç verebilir veya teminat olarak kendi kripto paralarını kullanarak kredi alabilirler. Adından da anlaşılacağı gibi, faiz hemen tahakkuk etmeye başlar ve protokole sağlanan tüm likidite süresi boyunca birleşir. Varlıklar Compound protokolüne sağlandığında, bakiyeler teminat olarak veya faiz kazanmak için kullanılabilen cTokens tarafından temsil edilir.en iyi 10 defi projesi compound

Compound, kullanıcıların, ilk teminatlarının %75’ine kadar borçlanarak, fazla teminatlı krediler almalarına olanak tanır. Teminat serbestçe eklenebilir veya kaldırılabilir ancak yetersiz teminatlı borçlar kolaylıkla tasfiye edilebilir. Protokol birkaç varlığı destekler ve denetlenmiş ve resmi olarak doğrulanmıştır. Mayıs 2020’de platform, yönetişimi COMP token sahiplerine geçirerek merkeziyetsizliğe doğru ilerledi.

Yearn.finance

Yearn.finance platformu, Aave, Compound ve Dydx gibi kredi verme hizmetlerini bir araya getiren merkezi olmayan bir ekosistemdir. Andre Cronje tarafından oluşturulan protokolün kontrolü, teklifler ve oylar zincir üzerinde kaydedildiği için protokoldeki herhangi bir değişiklik üzerinde anlaşmasını gerektiren çoklu imzalı bir cüzdana devredildi.

en iyi 10 defi projesi yearn finance yfi

Yearn kullanılarak yatırım yapılabilir ve yTokens’a dönüştürülebilir. Protokol, likiditeyi en karlı borç verme hizmetine taşıyarak verimi en üst düzeye çıkarmak için likidite sağlayıcınızı otomatik olarak yeniden dengeler. YTokens’in en dikkate değer entegrasyonlarından biri Curve.fi’dir. Curve AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı), kullanıcılar için hem borç verme hem de ticaret ücreti alır.

Yean.finance yönetişim token’ı YFI, yTokens ile likidite sağlayan platform kullanıcılarına dağıtılır. YFI, lansman öncesinde ön madencilik veya token tahsisi olmadığından en merkezi olmayan DeFi platformları arasında kabul edilir.

Synthetix

Başlangıçta Havven adlı bir stablecoin projesi olan Synthetix, Şubat 2019’da yeniden markalaşma yaşayarak yeni bir ağ lansmanı yaptı. Synthetix, sentetik varlıkların veya Synth’lerin oluşturulmasına izin veren Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir platformdur. Synths, zincirdeki gerçek dünya varlıklarının değerini takip eder ve kripto para sahiplerinin, merkezi olmayan kripto para birimi tabanlı bir platformda kripto para dışı varlıkları alıp satmak için sermayelerini kullanmalarına izin verir.en iyi 10 defi projesi synthetixSynthetix, kullanıcıların platformun mevcut türev ürünlerini daha da genişletme planları ile çeşitli hisse senetleri, emtialar ve endeksleri temsil eden 30’dan fazla Synth ticareti yapmasına olanak tanır. Yerel ERC-20 SNX token’ı, diğer birkaç kripto para ile birlikte, daha sonra serbestçe ticarete konu olan Synth’lerin teminatı olarak kullanılabilir.

RenVM

Bu yılın Mayıs ayında Ren Virtual Machine (RenVM) piyasaya sürüldü. Amaç, farklı kripto para ekosistemleri için bir köprü görevi gören DeFi’deki blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliği sağlamaktı. RenVM, farklı blok zincirleri arasında hareket ederken çeşitli kripto para birimleri için bir tür bekçi görevi görür.

en iyi 10 defi projesi renvm

RenVM için en yaygın kullanım durumlarından biri, Bitcoin’i DeFi ekosistemine getirmektir. RenVM’ye BTC sağlayarak, yeni basılan renBTC token’ları, Bitcoin fiyatına sabitlenerek Ethereum ekosistemine girer.

Balancer

Balancer, Ethereum ağı üzerine kurulmuş otomatik bir piyasa yapıcıdır. Balancer, kullanıcıların özelleştirilebilir likidite havuzları oluşturmasına veya alım satımdan ücret kazanmak için mevcut havuzları eklemesine olanak tanır.

en iyi 10 defi projesi balancer

Balancer, bir havuz içinde herhangi bir sayıda token’ın herhangi bir ağırlığına izin verir. Havuzlar trader’lar tarafından yeniden dengelenir ve likidite sağlayıcıları bu işlemlerden ücret alır. Balancer, farklı havuz türlerine sahiptir ve bir araya getirilebilir olacak şekilde inşa edilmiştir.

  • Özel havuzlar, yalnızca havuz üzerinde tam kontrole sahip olan havuz sahibinden ve parametrelerindeki herhangi bir değişiklikten likidite ekleyebilir.
  • Ortak Havuzlar, havuz sahibine hiçbir özel hak vermez ve ağırlıklar ve ücretler kalıcı olarak belirlenir. Paylaşılan havuzlara herkes likidite ekleyebilir.
  • Akıllı Havuzlar, Özel Havuzlara benzer, ancak havuz, keyfi parametre değişikliklerini ele alan akıllı bir sözleşme ile kontrol edilir. Akıllı Havuzlar ayrıca herkesin likidite sağlamasına izin verir.

Bu yılın Mart ayında, Balancer likidite madenciliği yoluyla basılan yerel BAL token’ını piyasaya sürdü. Büyük miktarda varlığın boşaltıldığı protokole erken bir müdahale olmasına rağmen, Balancer denetlendi ve protokolün itibarına verilen hasarın çoğunu onardı.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, geleneksel finansal araçlarının kullanımından merkezi olmayan finansal özgürlüğe giden yolu açmaya yardımcı olacak pek çok seçenek var. Son 12 ayda benimsemedeki artış katlanarak arttı. 30 Eylül 2019 itibarıyla DeFi Pulse’ta gösterilen kilitli toplam değer (TVL) 519 milyon dolardı. 30 Eylül 2020’de ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 11,24 milyar dolara ulaştık.

DeFi kullanıcılarının artması, kripto para piyasası için harikadır. Bu gibi platformlar internet bağlantısı olan herkese kripto para birimi kullanmayı sunabilir. Bu da benimsenmenin küresel olarak artmasına yol açar.

Diğerlerinin yanı sıra bu DeFi hizmetleri, gelişmekte olan ülkelerdeki ve zor durumdaki ekonomilerde yaşayanlar için heyecan verici fırsatlar sunar. Bu tür finansal araçların mevcudiyeti, yerel ekonomilerin yeniden inşasına yardımcı olabilir veya en azından, bireylerin servetlerinin kontrolünü ele geçirmelerine, yerel fiat para birimlerine karşı korunmalarına izin verebilir.

En iyi 10 DeFi platformu hakkında biraz daha bilgi sahibi olmanızı ve DeFi’ye ayak basmadan önce sıkı bir araştırma yapmanız gerektiğini düşünüyoruz. Eğer kripto para piyasasında yeniyseniz, kripto para yolculuğunuzun aydınlatıcı olduğundan ve herhangi bir kötü niyetli saldırıya hedef olmadığınızdan emin olmak için kripto para biriminizi nasıl güvende tutacağınızı kontrol etmelisiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner