Yükleniyor...

Neden Altcoin’ler Yerine Bitcoin’e Yatırım Yapmalı?

2017 yılındaki dev boğa koşusu sonucunda birçok altcoin, zaman zaman Bitcoin’le bile yarışır hale geldi.

Bitcoin ve Altcoinler

2017 yılındaki dev boğa koşusu sonucunda birçok altcoin, zaman zaman Bitcoin’le bile yarışır hale geldi. Bunun sonucunda yatırımcılar hep sıradaki büyük kripto para seçimini doğru yapmayı hedefler oldu. Bu aşamada birçok kullanıcı doğru Bitcoin yatırımının nasıl yapılacağını araştırmaya devam etti.

Kripto para sektörünün öncüsü Bitcoin oldu ve yıllar boyunca devam eden gelişmeler altcoin’lerin de ön plana çıkmasını sağladı, bu da yatırımcıların Bitcoin’in ötesinde başka kripto paralara yatırım yapmaya teşvik etti. Altcoin yatırımcılarının hepsi için ise işler beklendiği gibi iyi gitmedi.

Twitter’da Jratcliff olarak bilinen bir kripto para yatırımcısı da altcoin’lerin 2017 yılından 2019 yılına kadar olan performanslarını derledi ve bir sıralama yaptı. Jratcliff, altcoin’lerin kayıp bakımından yüzdelerini takipçileriyle paylaştı:

https://twitter.com/jratcliff/status/1207741369894092800

Yukarıdaki tweet’ten de görülebileceği üzere, 2 yıl boyunca söz konusu altcoin’leri elinde bulunduranların ettiği zarar yüzde 56’dan başlıyor ve yüzde 90’a kadar çıkıyor. Bu da Bitcoin yatırımı yerine diğer kripto paraları seçen yatırımcıların yüzde 50’nin üzerinde zarar ile aslında aldıkları kararın ne kadar pahalıya mal olduğunu ortaya koyuyor.

Sadece geçtiğimiz yıl içerisinde yüzde 89’luk bir artış yaklayan Bitcoin, altcoin’lerin performansına bakıldığında hala neden lider kripto para olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Bitcoin’in geçmişte gördüğümüz birçok ani yükselişin tetikleyicisi olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda, aslında bu veriler hiç de şaşırtıcı değil. Kripto para piyasasının büyümesinden sorumlu olan Bitcoin, ortaya çıkan yeni altcoin projelerinin geliştiricileri tarafından hedef tahtasına oturtuluyor. Bitcoin, bu projelerden daha düşük seviyede olmakla itham ediliyorsa da veriler somut gerçekleri yansıtıyor.

https://twitter.com/jratcliff/status/1207748858471575552

Önde gelen altcoin’lerin BTC cinsinden karşılaştırılmasına bakıldığında da tablo bütün her şeyi gözler önüne seriyor. Peki Bitcoin’in diğer kripto para birimlerinden üstün olan yanı tam olarak nedir, bunun net bir cevabı bulunuyor mu?

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyetinin Yüksek Olmasının Nedeni

2019 yılı içerisinde Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yüzde 65’lerin üzerine çıktı ve 2020 yılında da kendisini daha da belli edecek, yüksek oranlarda seyretmeye devam edecek gibi gözüküyor. Piyasa payı ve ticari hacim açısından kripto para sektörüne hükmeden Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle yüzde 66,45’lik bir piyasa hakimiyetine sahip.

Bitcoin iddia edildiği gibi birçok spekülatif amaç için kullanımının dışında, önde gelen şirketler tarafından bile ödeme aracı olarak kullanılmaya başlandı. Sadece normal şirketler değil, dünya çapında hizmet veren ödeme devleri de Bitcoin’i desteklediği varlıklar arasına eklemiş durumda. 2017 yılında yaşanan yükseliş sonrasında tıkanan ağdaki bu sorunu çözmek ve rahatlatmak için geliştirilen Lightning Network (LN) gibi teknolojik protokoller de Bitcoin desteğini arttırdı. Hatta bunu günlük hayatta bile kullanılabilecek bir hale getirdi.

Kurumsal yatırımcıların büyük bir kısmı kripto para sektörüne yatırım yaparken altcoin’ler için değil, Bitcoin için bu adımı atmıştı. İlk fiziki teminatlı Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini piyasaya süren Bakkt veya kurumsal yatırımcıların Bitcoin satın aldığı Grayscale Investments aslında sayılabilecek örnekler arasında. Kurumsal yatırımcılara hizmet veren platformların sayısı her geçen gün artıyor. Bunların Bitcoin odaklı olması ise kesinlikle tesadüf değil.

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Getirisi Hala Çok Yüksek

Her ne kadar Bitcoin son birkaç aydır ciddi düşüş yaşamış gibi gözükse de, 2019 yılının başında 3.000 dolar seviyelerinden alım yapan yatırımcılar için hala iki katın üzerinde bir değer artışı sunduğu inkar edilemez bir gerçek.

Bank of America Securities tarafından yapılan hesaplamalara göre eğer bir kişi 2010 yılında 1 dolarlık Bitcoin yatırımı yapmış olsaydı, şu an tam olarak 90.000 dolara sahip olabilirdi. Herhangi bir geleneksel yatırım aracında ise bu durumla karşılaşmak neredeyse mümkün değil. Bitcoin’i ABD hisse senetleri, 30 yıllık hazine tahvili ve altın ile kıyasladığımızda ise 10 yıl önce yapılan 1 dolarlık bir yatırım şu an sırasıyla 3,46 dolar, 2,08 dolar ve 1,34 dolar gibi bir değere ulaşacaktı. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde Bitcoin’in neden diğer kripto para birimlerini ve geleneksel finans ürünlerini yatırım aracı olarak geride bıraktığını görmek hiç de zor olmasa gerek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x