Yükleniyor...

New York Times, Madenciler ile İlgili Rapor Yayımladı

New York Times yayımladığı raporda, Bitcoin madencilerinin 3,5 milyon arabaya eşdeğer fosil yakıt tükettiğini belirtti.

madencilik 1

New York Times yayımladığı raporda, Bitcoin madencilerinin 3,5 milyon arabaya eşdeğer fosil yakıt tükettiğini belirtti. 

New York Times’ın paylaştığı yakın tarihli bir makale, Bitcoin madenciliğinin ABD’de bıraktığı çevresel etkileri ortaya koyarak, iklim değişikliğine katkısının olumsuz olduğunu açıkladı. Makaleye göre, madencilerin tükettiği enerji miktarının yüzde 85’ini fosil yakıtlardan elde ettikleri ve 3,5 milyon arabaya eşdeğer karbon emisyonu yaydıkları ortaya çıktı. 

Rapor, Ekonomik Etkilere de Dikkat Çekti

New York Times’ın paylaştığı bu makale, kripto madenciliğinin çevresel sürdürülebilirliği konusunda uzun süredir devam eden tartışmaları da alevlendirdi. 

Eleştirmenler, bu sürecin iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik küresel çabalara gölge düşürdüğünü savunuyor. Makale aynı zamanda Bitcoin madenciliğinin ekonomik etkilerine de dikkat çekiyor. Bu yüksek elektrik talebi, Teksas’ta konut tüketicileri için fiyatı yüzde 5 oranında artırdı. 

Bu artış, Bitcoin madenciliğinin etkisinin ağırlığını taşıyan Teksaslıların elektrik için yılda 1,8 milyar dolar daha harcaması anlamına geliyor. Kripto para madenciliği, blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için büyük miktarda enerji gerektirdiğinden dolayı yıllardır tartışmalı bir konu olmuştur. Yüksek enerji talebi, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin rolü hakkındaki endişeleri artırdı. Bununla birlikte, kripto para savunucuları, merkeziyetsiz finansın faydaları ile bu durumu kendi lehlerine çevirebileceklerini savunuyorlar. 

New York Times’ın paylaştığı bu rapor, kripto para madenciliğinin çevresel ve ekonomik etkilerini ele almanın aciliyetini vurguladığı gibi inovasyon ve sürdürülebilirlik arasında bir denge kurulması gerektiğini de belirtiyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x