Yükleniyor...

NFT Dünyasında Bir İlk: Sürekli Evrimleşen Bir Şarkı!

Geçtiğimiz senelerde Türkiye'de de konser veren İngiliz grup HMLTD iddialı bir projenin ayrıntılarını açıkladı ve NFT olarak müzayedeye çıkarılacak farklı unsurlara sahip ilk "sürekli evrimleşen şarkıyı" duyurdu.

hmltd nft

Geçtiğimiz senelerde Türkiye’de de konser veren İngiliz grup HMLTD iddialı bir projenin ayrıntılarını açıkladı ve NFT olarak müzayedeye çıkarılacak farklı unsurlara sahip ilk “sürekli evrimleşen şarkıyı” duyurdu.

Siber uzayda durmaksızın tekrarlanan yeni parça ‘Leaving’in her dizisi ile hayranlar, şarkıyı temelden değiştirecek şekilde geliştirebilecek ve tamamen farklı, duyulmamış 6400 şarkı üretebilecek. Kısacası tek bir şarkının 6400 farklı versiyonu olacak. 26 Nisan’da grup vokal, gitar, akor, bas, davul ve FX katmanlarını satışa çıkaracak. Ardından, şarkıyı istedikleri gibi yapmak yeni sahiplerine kalacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

HMLTD, yükselen NFT trendini kullanırken Kings Of Leon, Grimes, Gorillaz, Lindsay Lohan ve Aphex Twin gibi isimleri takip ediyor. Bununla birlikte grup, kayıtlara veya sanat eserlerine yeniden toplanabilir hale getirerek değer katmak için NFT’leri kullanmanın çok ötesine geçerek, aslında müzik oluşturmak için blok zincirini kullanıyor. HMLTD davulcusu Achilleas Sarantaris, NME’ye verdiği demeçte, şu ifadeleri kullandı:

“Çoğu insanın [NFT’lerle] aklındaki ilk şey, zaten sahip olduğumuz şeyleri benzersiz yapalım, hadi küçük resmimi blok zincirine veya şarkımı blok zincirine koyalım oldu. Bu bende pek yankı uyandırmadı çünkü bu bir nakit kapma gibi, biraz hile gibi geliyor. Ama hemen bunun müzik için çok iyi olabileceğini düşündüm, izleyiciyi gerçek yaratıma dahil etmek ve sadece tüketmekten ziyade sanat eseri yapmak.”

Proje hakkında daha fazla açıklama yapan Achilleas, “Katmanlardan birini satın alırsanız, esasen herhangi bir anda şarkının kısımlarını kontrol edersiniz. Diyelim ki davul katmanını satın alıyorum. Daha sonra galeriye [ana şarkının saklandığı yere] gidebilirim ve şu anda hangi davulların orada olmasını istediğimi seçebilirim. Diyelim ki akustik davulları seçiyorum ve hemen sonra bu gerçek şarkıya ve sanat eserine yansıyacak ve o noktada şarkıyı dinleyen kişi, seçimimi değiştirene kadar yaptığım seçimi dinleyecektir” ifadelerini kullandı.

Gitarist Duc Peterman ise NFT konusuyla alakalı olarak şunları ekledi:

“Bu şarkı için en az 300 veya 400 parça yazdık. Bir piyano baladından bir dubstep remixine, bir synth pop şarkısından daha çok Fleetwood Mac’e veya 80’lerin post punk şarkısına kadar gidebilecek şekilde yazdık. Her farklı yinelemenin, şarkının ne olduğu konusunda gerçekten büyük bir yankı uyandırdığından emin olmak istedik. Muhtemelen, albümümüzden sonra, şimdiye kadar yaptığımız en büyük ikinci proje. Çılgınca bir iş.”

Grup, şarkının farklı tarzlarda 6400’den fazla tamamen farklı şarkı yapılacak şekilde değiştirilebileceğini iddia ediyor. Solist Henry Spychalski, “Bu şarkıların kendimizi hiç duymadı yüzlerce versiyonu potansiyel olarak var. Şarkının ömrü boyunca geçtiği farklı yinelemelerin ve versiyonların çoğu, daha önce hiç duymadığımız şeyler olacaktır. Asla istikrarlı bir durumda olmayan kalıcı olarak gelişen dinamik bir sanat eseri. Yaptığımız şey, ademi merkeziyetçilik olan blok zincirinin temel ilkesini almak ve bunu sanatsal yaratıma ve yazarlığın kendisine uygulamak” şeklinde konuştu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x