Yükleniyor...

Nijerya, CBDC’ye Destek için Nakit Para Çekimini Kısıtladı

Nijerya, kullanıcıları merkez bankası dijital para birimi olan (CBDC) eNaira'ya yöneltmek amacıyla nakit para çekme işlemlerin sınırlandırdı.

Nijerya CBDCye Destek icin Nakit Para Cekimini Kisitladi

Nijerya, kullanıcıları merkez bankası dijital para birimi olan (CBDC) eNaira‘ya yöneltmek amacıyla nakit para çekme işlemlerin sınırlandırdı.

Piyasaya sürüldüğünde eNaira Afrika’nın ilk egemen dijital para birimiydi ve ilerlemesi diğer CBDC projelerinin nasıl gidebileceğine dair göstergeler açısından yakından izlendi. Bu yılın Ekim ayında, Nijerya Merkez Bankası (CBN) dijital para biriminin birinci yıldönümünü kutladı ve ülkeyi küresel ilgi odağı haline getirdiğini belirtti. Dijital para birimlerine artan ilginin peşine düşen CBN, kullanımın artması için yeni bir adım attı.

Nijerya, Dijital Para Birimi Kullanımına Odaklanıyor

Nijerya, tüketicileri kendi dijital para birimi olan eNaira da dahil olmak üzere alternatiflere yöneltmek amacıyla nakit para çekme işlemlerine sınırlama getirdi.

Nijerya Merkez Bankası (CBN) Salı günü bankalara ve diğer finans kuruluşlarına bir mektup gönderdi. Bankadan para çekme işlemlerini; bireyler için haftada sadece 225 dolar ve işletmeler için 1,123 dolarla sınırladı. ATM’lerden ise günlük 45 dolarlık çekim yapılabilecek. Daha yüksek meblağda çekim yapmak isteyen müşteriler, yüzde 5 ila 10 arasında işlem ücreti ödemek zorunda kalacaklar.

Merkez Bankası’nın Bankacılık Denetim Direktörü Haruna B. Mustafa, müşterilerin “bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için alternatif kanalları (internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulamaları, USSD kartları/POS, eNaira, vb) kullanmaya teşvik edilmesi gerektiğini” söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner