Yükleniyor...
Sponsored

Nijerya’nın CBDC Projesi Başarısız Oldu

Afrika ülkesi Nijerya, geçtiğimiz yıl CBDC kullanımını ve denenmesini başlatan ilk ülke olarak kayıtlara geçmişti.

Nijeryanin CBDC Projesi Basarisiz Oldu

Afrika ülkesi Nijerya, geçtiğimiz yıl CBDC kullanımını ve denenmesini başlatan ilk ülke olarak kayıtlara geçmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nijerya, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya süren ilk ülke olmasına rağmen, bu konuda başarılı olamadı. Alınan verilere göre, bölge sakinleri arasında benimsenme oldukça düşük bir oranda. Ülke hükümeti, ülkenin CBDC projesi eNaira‘yı teşvik etmek için çok çalıştı. Ancak hükümetin çabası da yeterli olmadı.

Nijerya CBDC Konusunda Yetersiz

Kripto paraların en yaygın olduğu ülkelerden birisi olan Nijerya’da, CBDC konusunda sınıfta kalındı. Hükümetin tüm çabalarına rağmen, nüfusun yaklaşık yüzde 0.5‘i CBDC kullanımına devam etti. Nüfusun büyük bir çoğunluğu kripto paralar ile CBDC arasındaki farkı anlayamadılar.

CBDC’yi kripto paralara benzeten Nijeryalılar, böyle bir durumda kripto paraları tercih etti. Verilere göre, artan enflasyonun da neticesinde halk CBDC’yi anlamsız buluyor. Genel olarak mevcut yatırımlarını kriptolarda değerlendiren Nijeryalılar, enflasyonun üzerinde bir kazanç elde etmek istiyor.

Ayrıca Nijeryalılar, hükümetin CBDC’yi desteklemek için kripto paralara uyguladığı baskıdan dolayı da rahatsız oldu. Ancak uzmanlara göre, bu tarz ülkelerde benimsemenin düşük olması olağan görülüyor. Avrupa‘nın da hali hazırda uygulamaya başlayacağı CBDC çalışmaları, gelecek açısından net verileri yansıtaibilecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x