Yükleniyor...

Nükleer Enerjili Bitcoin Madenciliği Aralık Ayında Ohio’ya Geliyor

Nükleer ve fosil yakıt bazlı enerji üreticisi Energy Harbour Corp, Pazartesi günü yaptığı bir basın açıklamasına göre Bitcoin madenciliği barındırma sağlayıcısı Standard Power ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

nukleer enerjili bitcoin madenciligi aralik ayinda ohioya geliyor

Nükleer ve fosil yakıt bazlı enerji üreticisi Energy Harbour Corp, Pazartesi günü yaptığı bir basın açıklamasına göre Bitcoin madenciliği barındırma sağlayıcısı Standard Power ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Bitcoin madenciliği girişiminin Aralık 2021’de başlatılması planlanıyor. Standard Power, Ohio’daki terk edilmiş bir kağıt fabrikasını Energy Harbor’ın nükleer santrallerinden gelen enerjiyi kullanan bir madencilik tesisine dönüştürecek. Standard Power’dan Maxim Serezhin konu hakkında şunları söyledi:

”Energy Harbor ile ortaklık kurarak, bu tesisle ilişkili gücün %100’ünün karbonsuz olmasını sağlamak için barındırma yeteneklerimizi proaktif olarak yapılandırdık.”

Bitcoin, bu yıl gerçekleştirdiği tarihi fiyat zirvelerinin ardından sürdürülebilirliği konusunda yeni eleştiriler aldı. Özellikle, Mart ayında Elon Musk’ın şirketi Tesla, Bitcoin’i bir ödeme seçeneği olarak etmesinden iki ay sonra fosil yakıt bağımlılığını öne sürerek çevresel kaygılar nedeniyle Bitcoin kabulünü durdurdu.

Bu eleştiriler çerçevesinde nükleer enerji ise, gerçekten de karbonsuzdur. Nükleer enerji santralleri, fosilleşmiş bitki ve hayvanlarda bulunan yüksek karbon kapasitesini yakmak yerine, uranyum atomlarını bölerek buharla çalışan türbin jeneratörlerini enerjiye dönüştürür. ABD Enerji Bakanlığı, bir nükleer santralin ortalama olarak bir gigavat enerji ürettiğini ve Arizona’daki en büyük Amerikan nükleer santrali Palo Verde’nin ise 3.99 gigavat ürettiğini belirtiyor.

Yine de, Energy Harbor-Standard Power ortaklığı dışında, nükleer enerji “temiz” Bitcoin madenciliği çabaları için popüler bir seçenek gibi görünmüyor. Ukrayna, geçtiğimiz yıl Bitcoin madenciliği için nükleer enerji kullanmayı düşünüyordu ancak bu konuda herhangi bir ilerleme kaydetmedi. 

Nükleer enerjiyle çalışan Bitcoin madenciliğinin yaygın olmamasının olası bir nedeni, peşin maliyetler olabilir. Wall Street Journal’a göre, ABD’de 21. Yüzyılın ilk nükleer projesi olan Vogtle’ın nükleer güç ünitelerini inşa etmek 25 milyar dolardan fazlaya mal oldu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x