Yükleniyor...

Ocak Ayından İtibaren Her Hafta Bitcoin Alsaydınız Ne Olurdu?

Ortalama dolar maliyeti stratejisini hemen hemen herkes duymuştur.

otomatik taslak 14

Ortalama dolar maliyeti stratejisini hemen hemen herkes duymuştur. Bilmeyenler için, düzenli olarak planlanan bir varlığa düzenli yatırım yapma stratejisi olarak özetleyebiliriz. Bu şekilde yatırımcılar, yatırım yaptıkları varlığın iniş ve çıkışlarına aldırmadan düzenli yatırım yapar ve belli bir ortalama maliyet elde ederler. Bu basit strateji, sistematik yatırım planının özü olarak savunulur ancak çok az insan gerçekten bu stratejiyi hayata geçirir.

Bu strateji ile yılın başından beri her hafta Bitcoin (BTC) alan birisi kâr edebilir miydi birlikte bakalım.

Bu stratejiye başlamadan önce her ay ne kadar Bitcoin (dolar cinsinden) ve ne sıklıkla almak istersiniz öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Bitcoin ister boğa piyasasında olsun isterse ayı piyasasında olsun, bu stratejinin özü gereği yatırım planınıza sadık kalmanız gerekiyor. Fiyat yükseldiğinde satış yapmamalı ya da düşük olduğunda ekleme yapmamalısınız. Başlangıçtaki yatırım planınız ne ise ona sadık bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Basit bir sabit plan ile, herhangi bir felaket olmadığı sürece, dönemsel gerilemelere rağmen kâr etme olasılığınız yüksektir.

Teoride bu strateji kulağa basit ve kolay geliyor, ancak çok az insan bu yöntemi kullanıyor. Bu yıl için bir örnekleme yapacak olursak, 3 Ocak tarihinde başlayıp 12 Eylül’e kadar sistematik olarak Bitcoin’e yatırım yapan kullanıcının nasıl bir gelir elde ettiğine birlikte bakalım.

ocak ayindan itibaren her hafta bitcoin alsaydiniz ne olurdu

Kripto para piyasasına yeni adım adamlar için, hızlıca 2020 yılı Bitcoin piyasasına hızlı bir bakış atalım. Lider kripto para yıla 7.200 dolar civarında başladı ve Mart ayının başından hemen önce 10.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Koronavirüs salgının başlaması ile birlikte, 12 Mart’ta tek bir gün içerisinde %50’ye yakın değer kaybederek 4.000 dolar civarına düşen BTC, Mayıs ayında gerçekleşen yarılanma etkinliği ile birlikte kısa süre içerisinde toplardı ve sonraları yatay ticaretini başlattı. Ağustos ayının başında 12.000 dolar seviyesinin üzerine çıkan kripto para geçen hafta yaşadığı düşüşten sonra, yazım itibari ile tekrardan 11.042 dolar seviyesine yükseldi.

Haftalık 1 Dolarlık Yatırım Bile Kazanç Sağlayacaktır

37 Hafta boyunca (1 Ocak-12 Eylül arasında) 1 dolarlık bir yatırım sonucu 37 dolar harcama yaparak 0.0042 BTC elde edilmiş oluyor. Basit bir hesap ile 37 dolarlık yatırım, 37 hafta sonunda 5.24 dolarlık kazanç getirmiş oldu. Bu kâr marjı %14’lük bir kazanca tekabül ediyor. Benzer şekilde bu 1 dolarlık yatırımı 50 dolara çıkartırsak, bu yatırım 262 dolarlık bir kârla sonuçlanır, haftalık 150 dolarlık bir yatırım için ise 785 dolarlık kâr elde edilmiş olacaktı.

Bu kadar basit bir strateji, geçen haftanın düşüşe sahip mevcut piyasada bile olumlu getiri sağlamayı başardı. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çok az sayıda kullanıcı bu yatırım stratejisini tercih ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner