Yükleniyor...

OKCoin ve FXBTC de Çin’deki Gelişmelerden Nasibini Aldı

“Çin merkez bankasının 18 Mart tarihinde aldığı bir karar ile, tüm Bitcoin işlemlerinin 15 Nisan tarihinde durdurulacak” haberinin ardından, Bitcoin dünyası çalkantılı bir hafta geçirmişti.

“Çin merkez bankasının 18 Mart tarihinde aldığı bir karar ile, tüm Bitcoin işlemlerinin 15 Nisan tarihinde durdurulacak” haberinin ardından, Bitcoin dünyası çalkantılı bir hafta geçirmişti. Ama hâlâ bu haberin kesinliği ile ilgili Çin’den bir açıklama gelmedi. Resmî bir açıklama gelmemesine rağmen, BTC38 Bitcoin exchange sitesi, Renminbi mevduatlarını yasakladı.

BTC38’den sonra, OKCoin ve FXBTC de Çin’deki gelişmelerden nasibini aldı. Exchange sitelerinin birlikte çalıştığı finansal ortaklar, mevcut hesapların ileriki günlerde kapatılacağını belirttiler. Exchange sitelerinden edindiğimiz bu bilgiler ışığında; Çin’den gelen bu haberin doğru olabilme olasılığının her geçen gün arttığını söyleyebiliriz.

Çin’den gelen haberler, Bitcoin dünyasında büyük etkilere neden olurken; bu dedikodular ile ilgili hâlâ resmî bir açıklama yapılmaması da çok ilginç. Nitekim, bu haberler sonrasında Bitcoin fiyatları 3700 Yuan’dan (595 Dolar) 2653 Yuan’a (426 Dolar) düştü. Şuan ise, 1 BTC 446 dolardan işlem görüyor.

Şunu görüyoruz ki; Çin, şirketlerin Bitcoin ile ilgili işlemleri durdurması için büyük bir baskı uygulamakta ve bu Bitcoin piyasasını tamamıyle altüst ediyor. BTC China CEO’su Bobby Lee de, PBOC’un aldığı kararları çok sıkı bir şekilde uyguladığına dikkat çekerek, tüm bu gelişmelerin bir önlem niteliğinde olduğunu düşündürüyor.

Öne çıkarılan görsel, Hong Kong – Businessweek’ten alınmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner