Yükleniyor...

OKEx Fiyaskosu Tartışmayı Alevlendirdi: DeFi vs CeFi

OKEx, 16 Ekim'de kripto para çekme işlemlerinin geçici olarak askıya alındığını duyurduğunda Bitcoin %3'lük bir darbe aldı.

OKEx Fiyaskosu Tartışmayı Alevlendirdi: DeFi vs CeFi

OKEx, 16 Ekim’de kripto para çekme işlemlerinin geçici olarak askıya alındığını duyurduğunda Bitcoin %3’lük bir darbe aldı. Raporlar, kripto para borsasının Çin polisi tarafından soruşturulduğunu belirtiyor, ancak bu soruşturmanın niteliği hala net değil. Bu haber kesinlikle kripto para pazarında bir panik dalgasına ve altcoin’lerin de değerlerini kaybetmesine neden oldu.

Piyasadaki en büyük ikinci kripto para olan Ethereum, haberin ardından %3,94 düşüş kaydetti, ancak daha sonra fiyatı %2,5 oranında düşüren başka bir satış baskısıyla daha karşılaştı. Bununla birlikte, Ethereum’un cephaneliğinde “merkezi olmayan finans” gibi gizli bir silahı vardı, bu da ikinci çöküşten geri dönmesine yardımcı oldu. Ethereum’un mevcut değeri yazının yazıldığı sırada 386 dolardı.

DeFi mi Yoksa CeFi mi?

Piyasa gözlemcileri, bu haberin ardından etkinin erişimini değerlendiriyor. Çoğu kripto para birimlerine odaklanmış olsa da, diğerleri odak noktasını merkezi olmayan finansmana [DeFi] ve bu tür olaylara nasıl bir alternatif olabileceğine kaydırdı. Santiment’in kurucusu Maksim Balashevich, OKEx fiyaskosunun ardından DeFi’ın CeFi üzerindeki performansını vurgulayan bir tablo sundu.

defi cefi

Uniswap’in UNI token’ı, haberler duyurulmaya başlayınca ilk etapta piyasa akışı ve ETH’nin tepkisiyle birlikte bir darbe aldı, ancak sonraki saat muhteşem bir toparlanma yaşadı. UNI olumlu bir artış sergilediği için, birçok kripto para kullanıcısı şaşkına dönerken, diğerleri DeFi’nin “merkezi borsalara karşı güvenli bir liman” olduğunu düşündü.

uni
Kaynak: UNIUSDT/TradingView

Pazar analizcisi @Akadosang şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para yatırımcıları, merkezileştirilmiş borsalara karşı güvenli bir liman olduğunu anladıkları için UNI’ye akın ediyor. #DeFi, hacim olarak Coinbase’i aşan DEX girişleri gördü.”

Başka bir analist @Mrjasonchoi ise DeFi’ın bu durumu çözdüğünü dile getirdi. Ancak, Bitcoin taraftarları ve diğer kripto para meraklıları bu anlatıyı “kusurlu bir mantık” olarak buldu. Trader’lar UNI fiyatının sadece haberlerden ötürü pump yediğini ifade etti.

Merkezi olmayan borsaların pompalanmasına karşı çıkan bir kripto para meraklısı da “Defi piyasalarını durdurmak, merkezileştirilmiş borsalara göre 100 kat daha kolay” ifadelerini kullandı.Pazar daha merkeziyetsiz olmaya çalıştıkça bu tartışma devam edecek ve “DeFi’ın bunu çözüp çözmediği” sorusu önümüzdeki zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x