Yükleniyor...

OKEx’in Duyurusuyla Tartışma Yeniden Alevlendi: Bitcoin’e Sahip Olmak

OKEx'in birkaç saat önce para çekme işlemlerini kapatmasının ardından Twitter'da tartışmalar ortaya çıkmaya başladı.

not your keys not your bitcoin

OKEx’in birkaç saat önce para çekme işlemlerini kapatmasının ardından Twitter’da tartışmalar ortaya çıkmaya başladı. Kripto para toplululuğunu en önemli mottolarından birisi olan “Not your keys, not your Bitcoin”  ifadeleri çerçevesinde dönen tartışmalarda, kripto para borsalarının kripto par felsefesine verdiği zarardan bahsedildi.

OKEx, para çekme işlemlerini devre dışı bırakırken çoğu kişi bu durumu “Not your keys, not your Bitcoin” sözünün doğrulaması olarak gördü. Bu, birçok kişinin hacklenme riski, hükümet düzenlemeleri veya kısmi rezervler nedeniyle borsalarda para depolamanın akıllıca olmadığına inandığı gerçeğini ifade eder.

“Not Your Keys Not Your Bitcoin”

“Not your keys not your Bitcoin” ifadesi, paranızla ilişkili özel anahtarlara sahip olma ihtiyacını ifade eder. Özel anahtarlara sahip olan kişi, ilişkili kripto para birimlerinin nasıl harcanacağına karar veren kişidir. Eğer buna sahip değilseniz, kripto paranızı üçüncü bir tarafa emanet etmiş olursunuz. Anahtarlarınıza sahipseniz, paranızı nasıl kullanacağınız konusunda tam kontrole sahip olursunuz. Anahtarlarınıza sahip olmak aynı zamanda güvenliğinden sorumlu olmak anlamına gelir ve cihazlarımız da bunu kolaylaştırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu kavram kripto para dünyasında popüler bir ifadedir ve çok önemlidir. Anahtarlarınıza sahip olmadan, kripto paralarınızın kontrolü gerçekten sizde olmazdı.

Anahtar Nedir?

Banka hesap numarasına benzer şekilde, kripto para birimleri bir alıcı adrese gönderilir. Bu adres için teknik terim genel anahtardır. Birisi size biraz Bitcoin gönderdiğinde, bunu sizin genel anahtarınıza gönderir. Kripto paranızdan ödün vermeden herhangi birine gönderebileceğiniz için buna halka açık anahtar denir.

Bununla birlikte, genel anahtarınıza bağlı başka bir anahtar vardır. Bu özel anahtar olacaktır. Bu anahtar kesinlikle çok önemlidir. Özel anahtara erişimi olan herkes, bağlı olduğu genel anahtardaki paraya erişebilir. Daha basit bir ifadeyle, özel anahtar bir şifreye benzer. Bu şifre sizi gerçek sahip olarak tanımlamanın bir yoludur.

Erişmek ve Sahip Olmak Arasındaki Fark

En sevdiğiniz borsaya giriş yaptığınızda, hesabınızdaki paralara gerçekten sahipmişsiniz gibi görünebilir. Sonuçta, bunlara erişmek için oturum açmanız gerekiyor, değil mi?

Yanlış. Platformun izin verdiğinden daha fazla veya belirli bir eşiğin altında kripto para çekmeyi deneyene kadar kripto paralarınız tamamen kontrolünüz altında gibi görülüyor. Aslında borsa yaptığınız herhangi bir kripto para birimi işleminden bir pay alabilir. Hesabınızdaki kripto varlıklarının özel anahtarlarına sahip olmadığınız için bunu yapabilirler.

Bu sadece borsalarla sınırlı değildir: İlişkili fonların anahtarlarına sahip olmanıza izin vermeyen herhangi bir cüzdan sağlayıcısı için de geçerlidir. Özel anahtarlara sahip değilseniz, paranın gerçek sahibi siz değilsinizdir. Bu, aslında hesabınızdaki kripto para birimleriyle istediklerini yapabilecekleri anlamına gelir.

Kripto para birimlerinizi saklamanın en güvenli yolu, kendi özel anahtarlarınızın sahibi olmaktır. Bunu bir yere yazarak, güvenli bir yerde saklamanız şart. Unutmayın eğer anahtarlarınıza sahip değilseniz, Bitcoin’inize de sahip değilsinizdir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x