Yükleniyor...

Olası Kuantum Saldırısında 4 Milyon Bitcoin (BTC) Risk Altında

Dünyanın en büyük denetim şirketlerinden Deloitte'deki araştırmacılar, yaklaşık 28.

Bitcoin kuantum btc

Dünyanın en büyük denetim şirketlerinden Deloitte’deki araştırmacılar, yaklaşık 28.6 milyar dolar değerinde 4 milyon Bitcoin’in (BTC) kuantum bilgisayarlarından gelen saldırılara karşı özellikle savunmasız olduğunu söylüyor.

Bitcoin’in (BTC)İlk Günlerinde Kullanılan Yöntem Risk Oluşturuyor

Firmanın yeni bir araştırma raporuna göre, “ortak anahtar için ödeme” (p2pk) adreslerinde tutulan BTC, kuantum saldırı riski taşıyor. Çünkü teorik olarak özel bir anahtar elde etmek için kullanılabilecek ortak anahtarlar varsayılan defter üzerinde ortaya çıkıyor. Bu tür adresler, yeni standart getirilmeden önce, Bitcoin’in ilk günlerinde kullanıldı.

Bu yeni standarda p2pkh (ortak anahtar karması ödeme) adı verilir ve genel anahtarları yalnızca bir adresten herhangi bir miktarda BTC gönderildiği anda gösterir.

Analiz, sıfır giden işlemlerle yeni, modern bir p2pkh adresine gönderilen BTC’nin doğası gereği saldırılara karşı çok daha savunmasız olduğunu göstermektedir.

Kuantum Bilgisayarları Atom ve Molekülleri Kullanıyor

Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğinin alışılmadık özelliklerini kullanarak, bir soruna birçok olası çözümü aynı anda araştırabilen ve hızla cevaplar üreten sistemler oluşturmak için atomlar ve moleküller kullanırlar.

Bir gün, kuantum teknolojisi, kripto varlıklarını ve interneti güvende tutan şifreleme düzenlerini kırmaya yetecek kadar güçlü olabilir. Ancak zamanlamayı ve teknolojiyi modern kripto paraları kırmaya yetecek kadar sofistike hale getirmek için gerekli olabilecek kesin yıl sayısı tartışmaları devam ediyor.

Bitcoin Blockchain Güvenliği Tehlikede

Deloitte ayrıca, kuantum saldırısına dirençli olan ve önde gelen kripto varlıklarına entegre edilebilecek yeni kriptografi yöntemleri oluşturma çabalarının olduğunu da şu şekil de vurgulamakta:

Herkes aynı koruma önlemlerini alsa bile, kuantum bilgisayarlar sonunda Bitcoin işlem sürecini zayıflatacak kadar hızlı hale gelebilir. Bu durumda, Bitcoin Blockchain güvenliği önemli ölçüde tehlikeye girecektir.

Bu durumda tek çözüm, kuantum saldırılarına doğal olarak dirençli olduğu düşünülen “kuantum kriptografi” adı verilen yeni bir kriptografiye geçmektir. Ancak bu tür algoritmalar, Blockchain’lerin kullanılabilirliğine başka zorluklar da getiriyor ve dünyadaki kriptograflar tarafından bu durum araştırılıyor.

Ekim ayında Google, kuantum üstünlüğüne ulaştığını açıkladı. Şirket, üç dakika içinde karmaşık hesaplamalar yapmak için yeterince güçlü bir kuantum bilgisayarı oluşturduğunu iddia ediyor. Aynı görevi yerine getire bilmek için bir süper bilgisayarın yaklaşık 10.000 yıla ihtiyacı var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner