Yükleniyor...

Oldukça Tehlikeli Kripto Fidye Yazılımı Anatova’ya Dikkat

Siber güvenlik uzmanları Anatova adı verilen yeni bir kripto fidye yazılımı keşfettiler.

Kripto Fidye Yazılımı Anatova

Siber güvenlik uzmanları Anatova adı verilen yeni bir kripto fidye yazılımı keşfettiler. Uzmanlara göre, söz konusu kripto fidye yazılımı benzersiz özellikleri ile şimdiye kadarki en tehlikeli fidye yazılımı olma potansiyeline sahip. Siber güvenlik firması McAfee, Anatova’nın bulaştırılarak fidye talep etmek için dosyalara, popüler oyunlara ve uygulamalara gizlendiğini kaydetti. Fidye yazılımı fidyeyi kripto para birimi Dash olarak talep ediyor. Fidye talebi için ise kısa süre içinde mümkün olduğunda çok sayıdaki dosya şifreleniyor ve bu işlem fidye ödenene kadar devam ediyor.

Giderek Yaygınlaşıyor

The Next Web’in paylaştığı rapora göre, Anatova fidye yazılımı, şu anda ABD’de 100’den fazla bilgisayara ulaşmış durumda ve aralarında Türkiye’ninde yer aldığı birçok Avrupa ülkesinde de giderek yaygın olarak görülür hale haldi. McAfee ekibinden Christiaan Beek, Anatova’ya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu ve yazılımın modüler mimarisi ile çok tehlikeli olma potansiyelinin bulunduğunu söyledi. Beek, modüler yapısı sayesinde fidye yazılımına yeni işlevlerin kolayca eklenebileceğini kaydetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Uzmanlar, Anatova’nın beş ay gibi kısa bir süre içinde 3.7 milyon doların üzerinde Bitcoin toplayan fidye yazılımı Ryuk’tan daha karmaşık bir yapıda olduğunu söylüyor. Ryuk’tan üstün olan Anatova’nın analizinin yapılmasının da bir hayli zor olduğu belirtiliyor. Beek, Anatova’nın yaratıcılarının fidye yazılımına karşı kullanılabilecek yöntemleri alt etmek için yeterince geliştirme yapıldığını bildiriyor. Yani, genel olarak Anatova’yı mevcut yöntemleri kullanarak devre dışı bırakmak ve fidye ödemeden şifrelenen dosyalara erişmek şu an için mümkün değil.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x