Yükleniyor...

Olli Rehn Dijital Euro’da Avantajlar Görüyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Finlandiyalı üyesi Olli Rehn olası dijital bir Euro'nun faydalı olabileceğini görüyor.

Olli Rehn Dijital Euroda Avantajlar Goruyor

Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) Finlandiyalı üyesi Olli Rehn olası dijital bir Euro’nun faydalı olabileceğini görüyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın üzerinde çalıştığı olası bir dijital Euro para biriminin sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak ve dijital bir parasal bağlantı sağlamak gibi çeşitli faydaları olabileceğini söyledi.

Dijital Euro Çalışmasının Ekim 2023’te Tamamlanması Ön Görülüyor

Olli Rehn, California Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, dijital Euro için araştırma aşamasının Ekim 2023’te tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Rehn, daha sonra ECB’nin dijital bir euro oluşturmaya başlayıp başlamamaya karar vereceğini söyledi.

Merkez bankası parasının kullanılabilirliğini, yalnızca bankalar arasındaki işlemlerden sıradan insanlar arasındaki ödemeleri içerecek şekilde genişletmek gibi, bir merkez bankası dijital para birimini tanıtma fikrinin birkaç olası faydasını gördüğünü söyledi.

Rehn açıklamalarına ek olarak şunları da söyledi:

“Dijital bir Euro, insanlara nasıl ödeme yapacakları konusunda ek bir seçenek sunacak ve giderek dijitalleşen bir ekonomide işlem yapmayı kolaylaştıracaktır”

Rehn, mevcut özel kripto varlıklarının sınırlamalarının, değişken fiyatları ve siber risklere karşı savunmasızlıkları nedeniyle “yapısal” olduğunu da sözlerine ekledi.

Rehn, ABD Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Lael Brainard‘ın son yorumlarını yineleyerek şunları söyledi:

“Dijital, yerel güvenli merkez bankası parası biçimi, geleceğin finansal sisteminde tarafsız ve güvenilir uzlaşma katmanı sağlayarak istikrarı artırabilir”

Ek olarak Haziran ayında, Fed Başkanı Jerome Powell‘ın lehinde konuşmasıyla birlikte, Fed, dijital bir dolar getirme fikri hakkında fikir arayan dört aylık bir kamuoyu istişare sürecini tamamlamıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner