Yükleniyor...

Onaylanmış Bir Bitcoin ETF’nin Olmayışının Maliyeti Milyonlarca Doları Buluyor!

Bitcoin Investment Trust (GBTC), sadece yatırım yapılan ve Bitcoin fiyatından değer elde eden ilk halka açık menkul kıymetler olarak tanımlanan, kamu piyasasındaki yatırımcıların düzenlenmiş ve korunan bir ortamda Bitcoin satın almasını sağlayan bir yatırım aracıdır.

Bitcoin ETF

Bitcoin Investment Trust (GBTC), sadece yatırım yapılan ve Bitcoin fiyatından değer elde eden ilk halka açık menkul kıymetler olarak tanımlanan, kamu piyasasındaki yatırımcıların düzenlenmiş ve korunan bir ortamda Bitcoin satın almasını sağlayan bir yatırım aracıdır.

GBTC, yatırımcıların öncü kripto para birimini saklamak veya saklamak konusunda endişelenmeden Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlayan bir borsa yatırım fonuna (ETF) en yakın yatırım aracıdır.

Daha Yüksek Fiyatlar

OTC piyasalarında işlem gören GBTC’nin bir payı 0.00098409 BTC’yi yani BTC’nin yaklaşık binde birini temsil ediyor. Şu anda, her GBTC payı 6,28 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bu da GBTC’de işlem gören Bitcoin’in değerinin 6.179 dolar olduğu anlamına geliyor.

GBTC BTC

Buna karşılık Bitcoin, Coinbase ve Gemini gibi düzenlenmiş küresel borsalarda 5.200 dolar seviyesinde işlem görüyor ve GBTC’deki Bitcoin’in fiyatı spot piyasalar karşı 1.014 dolardan daha yüksek bir değere sahip. Bir başka deyişle GBTC’deki prim oranı %18 seviyelerinde.

Yıllardır kripto para piyasası, hisse senedi piyasasındaki yatırımcılar için düzenlenmiş alternatiflerin olmaması nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bir Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanmasını bekliyor.

SEC, denizaşırı düzenlemelerin olmaması, küresel Bitcoin piyasasındaki hacim kalitesi ve ETF önerilerinin reddedilmesini desteklemek için varlığın uygulanabilir fiyatlandırma yöntemleri gibi çeşitli temel konular üzerinde duruyor. Ancak, son 12 ay içinde SEC tarafından ele alınan çoğu konu belirgin bir şekilde iyileşmiş durumda.

Japonya ve Güney Kore gibi önemli yurtdışı piyasalarda kripto para borsaları için sıkı politikalar uygulanıyor. Bu ülkelerde kripto varlıklarla ilgili dolandırıcılık faaliyetleri ile sıkı sıkıya mücadele ediliyor. Yine de Hester Peirce gibi SEC komisyonerleri, SEC’in ilk Bitcoin ETF’sini onaylamasının yıllar sürebileceğini söylüyor.

Bir ETF’nin amacı, yatırımcıları korumak için düzenlenmiş, sigortalı ve şeffaf bir ortamda varlık sınıfına veya bir piyasaya yatırım yapmalarını sağlamaktır. Şu anda GBTC ve Ethereum Classic Investment Trust gibi ETF alternatifleri, arz/talep dengesizlikleri nedeniyle yüksek primlerle işlem görüyor.

Three Arrows Capital’in CEO’su Su Zhu, yatırımcıların Ethereum Classic’i Ethereum Classic Trust aracılığıyla spot fiyat üzerinden %175 primle aldıklarını söyledi. Düzgün bir şekilde yapılandırılmış bir ETF ile yüksek primler ortadan kalkacak ve yatırımcılar için daha iyi bir seçenek sunulacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x