Yükleniyor...

Ons Altın ve Dolar ABD’den Gelen Enflasyon Verileri Sonrasında Hareketlilik Kazandı

ABD’den gelen enflasyon verisiyle birlikte hareketlenen piyasada TÜFE, Mayıs’ta %5’e yükselmesinin ardından Haziran’da %5,4 oldu.

piyasalarda buyuk dusus altin dolar ve euro eridi R8W

ABD’den gelen enflasyon verisiyle birlikte hareketlenen piyasada TÜFE, Mayıs’ta %5’e yükselmesinin ardından Haziran’da %5,4 oldu. Seyahat, turizm ve konaklama payının yüksek olduğu sepette otomobil satışları da etkiliydi. Piyasa beklentilerinin çok üzerinde gelen verideki artışta yaz sezonunun etkisinin de yüksek olduğu gözlemlendi. 

Investing’de yer alan habere göre enflasyon verisinin açıklanmasının ardından dolar ve altın fiyatlarında hareketlilik yaşandı. ABD Dolar Endeksi ilk önce yükseldi ve sonrasında geriledi ve ardından tekrar yükselişe geçti. Gün içi işlem aralığı 92,14-92,75 olurken fiyat günlük bazda son haftaların en iyi yükselişini gösterdi.

Verilerin açıklanmasından sonra Ons fiyatı 1.798-1.817 dolar aralığında dalgalandı. Altındaki hareketlilikte enflasyonun ilk başta zirve yapması, yılın geri kalanında gerilemesi ihtimali etkili olacağı görülüyor.

Enflasyonun ABD’de zirvede olma olasılığı

Fed’in istihdama odaklanmaya devam edeceği ve para politikasında acele etmeyeceği beklentilerini kuvvetlendiriyor.

Bir sonraki ayın enflasyon oranı tahminlerin seyri için önemli olacak gibi gözüküyor. Bu sebeple Fed’in erken bir sıkılaşma adımı atmak zorunda kalabileceği ihtimalini güçlendiriyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x