Yükleniyor...

OpenSea Davası New York Bölge Mahkemesinde Başladı

New York Bölge Mahkemesi, eski OpenSea Direktörü Nate Chastain aleyhindeki davanın ilk duruşmasını 24 Nisan’da gerçekleştirdi.

OpenSea

New York Bölge Mahkemesi, eski OpenSea Direktörü Nate Chastain aleyhindeki davanın ilk duruşmasını 24 Nisan’da gerçekleştirdi.

İçeriden aldığı bilgiyle NFT ticaretinde sahtekarlık yapmakla suçlanan Nate Chastain hakkındaki iddialar, 31 Mayıs 2022 tarihinde ABD Manhattan Savcılığı tarafından sunuldu. Chastain bu kapsamda, telefon dolandırıcılığı ve kara para aklama olmak üzere iki farklı suç ile itham ediliyor.

Moustakis: Emsal Teşkil Edebilir

ABD Manhattan Savcılığı tarafından hazırlanan rapor, NFT The Brawl 2 vakası gibi çeşitli suistimal örneklerine değiniyor.  

Rapor, Chastain’in anonim hesaplar aracılığıyla satın aldığı NFT’leri, OpenSea’de satışa sunulmadan dakikalar önce aldığını ve birkaç saat içinde yüzde 100 kartla sattığını iddia ediyor. 

Chastain’in savunucuları Ekim 2022’de, içeriden bilgi ticareti suçlamalarından aklanması için dilekçe verdiler ancak bu girişim başarısız oldu. O sırada Chastain, iddia edilen suçlamaları tanımlamak için içeriden bilgi ticareti ifadesini kullanmanın kışkırtıcı olduğunu söyledi. Chastain, bu ifadenin yalnızca menkul kıymetler için geçerli olduğunu savundu. 

Chastain’in suçlamalarından önce içeriden bilgi ticareti terimi kripto para birimleri veya NFT’ler ile ilgili kullanılmadığından, duruşmanın sonucu NFT’lerin yasal sınıflandırması üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. 

Eski SEC çalışanı Philip Moustakis, Reuters’a yaptığı açıklamada: “Bu dava devam ederse, içeriden bilgi ticareti teorisinin herhangi bir varlık sınıfına uygulanabileceğine dair emsal teşkil edecek” ifadelerini kullandı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner