Yükleniyor...

Ortalama Bitcoin Onay Süresi 2019’un Son Çeyreğinden Bu Yana Yüzde 20 Düştü

Hem geleneksel hem de dijital varlıklar hakkında bilgiler veren New York merkezli finansal yayın kuruluşu LearnBonds, büyük Blockchain ağlarının onay süreleri ve işlem performansı hakkında son veri analizinin sonuçlarını paylaştı.

Ortalam Bitcoin Onay Süresi

Hem geleneksel hem de dijital varlıklar hakkında bilgiler veren New York merkezli finansal yayın kuruluşu LearnBonds, büyük Blockchain ağlarının onay süreleri ve işlem performansı hakkında son veri analizinin sonuçlarını paylaştı. Sonuçlara bakıldığında genel olarak kripto para birimlerinin zirveye oynadığı görülüyor.

Ortalama 10 dakika olan Bitcoin onay süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişse de ortalama onay süresinin 2019’un son çeyreğinden bu yana düştüğü görülüyor. Veriler, 2019’un Kasım ayında ortalama Bitcoin onay süresinin 11.07 dakika, 15 Ocak’ta ise 8.27 dakika olduğunu gösteriyor. Bitcoin’in geçen yılki en hızlı ortalama onay süresi Mayıs ayında 8.42 dakika ile kaydedildi.

İşlem Hızı
Kaynak: LearnBonds

Bitcoin için saniye başına işlem (TPS) sayısı, Bitcoin SV’ninkine eşit ve yaklaşık 5 TPS. Değerlendirmeye alınan diğer beş kripto para birimi arasında daha büyük blok boyutlarının kullanılmasına olanak tanıyan Bitcoin Cash, 116 TPS ile ikinci sırada yer alıyor. Ağırlıklı olarak SWIFT’e alternatif olara gösterilen ve genellikle SWIFT 2.0 olarak adlandırılan Ripple’ın saniye başına işlem sayısı 50.000 (zincir üzerindeki gerçek işlemler 1.500 TPS civarında olsa da). Öte yandan dijital ödemede dünya lideri olan Visa’nın saniye başına işlem sayısı ise 24.000.

saniye başına işlem
Kaynak: LearnBonds

Geleneksel finansal sistemlerin zaman zaman kullanılamaz hale geldiği bilinen bir gerçek. Buna karşın Bitcoin ağının oluşturulmasından bu yanaki çalışma süresi yüzde 99,98. Kripto paralar konusunda bilgi sahibi olanlar Bitcoin’in ve diğer Blockchain ağlarının bankalardan nasıl daha iyi performans gösterdiğinin farkında olsalar da son veriler Bitcoin’in tahmin edilenden çok daha istikrarlı bir şekilde çalıştığını ortaya koyuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner